Hlavní obsah

Trump na Den nezávislosti slíbil porážku radikální levice, sochy dál padaly

5. 7. 2020, 6:18 – Washington

Americký prezident Donald Trump v sobotním projevu ke Dni nezávislosti slíbil ochraňovat americké hodnoty a mluvil o porážce radikální levice, marxistů nebo anarchistů uvnitř Spojených států. USA si svůj největší svátek připomněly v době, kdy zemi trápí pandemie covidu-19 a některé státy hlásí rekordní počty nově nakažených. Podle Trumpa ale Američané udělali pokrok ohledně potírání „nákazy z Číny”.

Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Donald Trump při projevu

Článek

„Pokračujeme v porážení radikální levice, marxistů, anarchistů, agitátorů, těch, kdo rabují, a lidí, kteří v mnoha ohledech nemají potuchy o tom, co dělají,” řekl Trump během oslav Dne nezávislosti, na které pozval stovky zdravotníků a dalších představitelů profesí klíčových v boji s pandemií covidu-19.Mluvil podobně jako o den dříve pod památníkem na hoře Rushmore.

Trump odsoudil strhávání soch vzteklým davem: Nenecháme se umlčet

Amerika

„Budeme ochraňovat americký způsob života, který začal v roce 1492, když Kolumbus objevil Ameriku,” slíbil Trump, jenž se v letos na podzim bude ucházet o znovuzvolení. „Nikdy nedopustíme, aby rozlícený dav strhával naše sochy, vymazával naši historii, indoktrinoval naše děti.”

Sochu Kryštofa Kolumba, rodáka z italského Janova, který se do zámoří vydal ve službách španělské koruny, v sobotu večer místního času strhli účastníci protestu v Baltimoru ve státu Maryland a hodili ji do vody v tamním přístavu. Je podle nich zodpovědný za genocidu a vykořisťování původních obyvatel Ameriky. Podobný osud potkal sochy tohoto mořeplavce v Miami na Floridě, ve městě St. Paul v Minnesotě nebo v Bostonu, kde vandalové soše urazili hlavu.

Účastníci demonstrací proti rasové nespravedlnosti a policejní brutalitě v uplynulých týdnech na řadě míst Spojených států strhli sochy nebo pomníky historických osobností, které měly užitek z otrokářství nebo zastávaly rasistické názory.

Kácených soch přibývá: na řadě jsou prezidenti

Zahraniční

Oslavy navzdory pandemii

I když úřady na mnoha místech Spojených států kvůli šíření koronaviru masové oslavy Dne nezávislosti zrušily, Trump naopak do Washingtonu lákal lidi na „výjimečný večer” s leteckou přehlídkou a ohňostrojem. Na parkovou promenádu National Mall, kde se shromáždění konalo, však přišlo podle agentury AP výrazně méně lidí než před rokem. Mnoho z nich, na rozdíl od hostů Trumpem pořádané oslavy na Jižním trávníku Bílého domu, mělo ochranné roušky a zachovávat bezpečné rozestupy nebyl problém.

Trump v souvislosti s koronavirou krizí řekl, že „jsme se naučili, jak plamen uhasit”, a to i přes to, že Spojené státy zažívají v posledních dnech 24hoidnové rekordy co do počtu nakažených. Dvakrát jich bylo přes 50 000.

V USA přibylo přes 50 000 nakažených koronavirem. Opět

Koronavirus

Podle údajů americké univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie dlouhodobě sleduje, se koronavirem ve Spojených státech nakazilo 2,84 milionu lidí, z nichž téměř 130 000 infekci podlehlo. Dříve v sobotu Trump prohlásil, že jeho země je na cestě k „fantastickému vítězství” nad „příšernou epidemií z Číny.”

Reklama

Výběr článků