Hlavní obsah

Tesla musí zaplatit černochovi téměř tři miliardy za urážlivá graffiti na toaletě

5. 10. 2021, 9:00

Americká automobilka Tesla musí svému bývalému černošskému zaměstnanci zaplatit více než 130 milionů dolarů (2,8 miliardy Kč). Soud ho nařídil odškodnit za práci v rasistickém, jemu nepřátelském prostředí. Mimo jiné kvůli posprejované toaletě. Informuje o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).

Foto: František Němec

Logo značky Tesla

Článek

Soudní porota shledala, že výrobce elektromobilů neprovedl přiměřené kroky, aby zabránil rasovému obtěžování agenturního pracovníka Owena Diaze. Ten pracoval v letech 2015 a 2016 jako operátor výtahu v továrně Tesly ve Fremontu.

Facebooku se splašil algoritmus a byl dost rasistický

Amerika

Společnost Tesla ve zprávě zaměstnancům uvedla, že soud se zabýval rasovými nadávkami, které padaly v továrně a rasistickými graffiti nasprejovanými na toaletách. Uvedla také, že Diaz si na obtěžování třikrát stěžoval a že firma pokaždé zakročila.

Už jsme jiní

„Přestože jsme pevně přesvědčeni, že tyto skutečnosti neodůvodňují verdikt poroty v San Francisku, uznáváme, že v letech 2015 a 2016 jsme nebyli dokonalí,“ napsala Tesla.

Dodala, že od doby, kdy ve firmě pracoval Diaz, podnikla řadu změn. Mimo jiné vytvořila týmy, které se budou zabývat vyšetřováním stížností zaměstnanců a zajišťováním rovných příležitostí zaměstnanců ve společnosti.

Podle loni zveřejněné zprávy vyšlo najevo, že černošští zaměstnanci tvoří jen čtyři procenta vedoucích pracovníků ve firmě.

Černoši podle ní také představují v celých Spojených státech jen asi deset procent zaměstnanců Tesly, napsala agentura Reuters.

Reklama

Výběr článků