Hlavní obsah

Peruánský exprezident se zastřelil, když ho přišli zatknout

17. 4. 2019, 15:44 – Lima • Aktualizováno 17. 4. 2019, 17:55

Bývalý peruánský prezident Alan García se ve středu zastřelil, když ho přišla zatknout policie kvůli korupci, uvedla stanice BBC. Při příchodu se střelil do krku a byl ve vážném stavu převezen do nemocnice v Limě, kde později podlehl zraněním.

Foto: Guadalupe Pardo, Reuters

Bývalý peruánský prezident Alan García na snímku z března 2018

Článek

García, který stál v čele země v letech 1985 až 1990 a znovu od roku 2006 do roku 2011, je obviněn z braní úplatků od brazilské stavební firmy Odebrecht. Firma přiznala, že vyplatila na úplatcích v Peru od roku 2004 v přepočtu 750 milionů korun. García ale obvinění popíral, tvrdil, že je obětí politické perzekuce.

Pro podezření z korupce byli vyšetřováni poslední čtyři peruánští prezidenti. Pátý - Alberto Fujimori - je ve vězení. Za korupci a porušování lidských práv byl odsouzen na doživotí.

Foto: Martin Mejia, ČTK/AP

Peruánská policie střeží nemocnici, kde leží postřelený exprezident Alan García.

Bývalý prezident Pedro Pablo Kuczynski byl ve středu hospitalizován kvůli vysokému tlaku. Zadržen byl před několika dny právě kvůli podezření z korupce.

Ve vazbě je i vůdkyně opozice Keiko Fujimoriová, která je obviněna, že od Odebrechtu vzala úplatky ve výši 30 milionů korun.

Reklama

Související témata:

Výběr článků