Hlavní obsah

Nová protilátka zcela blokuje množení koronavirů

21. 11. 2021, 18:04

Protilátku, která brání replikaci původce covidu-19 SARS-CoV-2 i dalších koronavirů, objevil výzkumný tým z univerzit Chapell Hill v Severní Karolíně a Duke v Durhamu. Protilátka DH1047 dokázala stoprocentně neutralizovat původce covidu-19 i SARS i dvou netopýřích koronavirů.

Foto: Social Media, Reuters

Počítačový obrázek koronaviru SARS-CoV-2 od firmy Nexu Science Communication

Článek

O objevu informoval tým v časopisu Science Translational Medicine Journal. Celkem našel přes 1700 různých protilátek proti koronavirům, přičemž u padesátky z nich se ukázalo, že se navazují jak na původce covidu-19, tak na „původní” SARS.

Pozornost vědců připoutala látka DH1047. Bránila nejen nákaze, ale byla i účinná u už nakažených zvířat, protože omezovala poškození plic. „Tato protilátka má potenciál sloužit pro léčbu během současné epidemie,“ uvedl podle listu Daily Mail spoluautor studie Barton Haynes z Dukeova institutu pro lidské vakcíny.

Protilátka DH1047 se navazuje na viry a brání jim v replikaci. Pomáhat by mohla jak při prevenci, tak u už nakažených. Terapeutická účinnost i poté, co byly pokusné myši už nakažené, naznačuje, že by mohlo jít o léčbu u probíhající pandemie, ale také by se mohla skladovat, aby předešla budoucím epidemiím a epidemiím způsobeným viry příbuznými SARS,“ uvedl další spoluautor studie David Martinez ze severokarolínské univerzity.

Účinná proti více koronavirům

„Tato protilátka se navazuje na koronavirus v místě, které je zachováno u řady mutací a variant,“ sdělil Barton Haynes. „Díky tomu může proto neutralizovat širší spektrum koronavirů,“ dodal.

Prvními oběťmi nového koronaviru mohli být v roce 2012 čínští horníci, virus mohl rozšířit institut

Účinná byla DH1047 nejen proti původcům onemocnění covid-19 a SARS, ale i proti netopýřím koronavirům WIV-1 a RsSHC014, které přenášejí vrápenci druhu Rhinolophus sinicus žijící v kolonii u Kunmingu v čínské provincii Jün nan. Tyto viry jsou blízce příbuzné původcům nemocí SARS a covid-19 a zkoumal je wuchanský virologický institut, když je odebral z trusu netopýrů.

Oba se podobně jako původce covidu navazují na buňky přes receptory ACE2, a to jak u lidí, tak u cibetek.

Varování z Wu-chanu: Netopýři mohou člověka nakazit dalšími neznámými viry

Protilátka byla testována u myší a byla účinná proti všem kmenům koronaviru.

Objev protilátek je důležitý, ale vede od něj ještě dlouhá cesta k případným lékům. Ne vždy u lidí tyto látky zabírají tak jako v laboratorních podmínkách u zvířat. Prozkoumat se také musí, nemají-li vedlejší účinky.

Reklama

Výběr článků