Hlavní obsah

Nejchudší Američané o dávky nepřijdou, peníze se našly

9. 1. 2019, 13:17 – Washington

Miliony nejchudších Američanů prozatím kvůli sporu prezidenta Donalda Trumpa a demokratických činitelů Kongresu nepřijdou o benefit známý jako potravinové lístky. Oznámilo to podle televize ABC News americké ministerstvo zemědělství, které podpůrný program pro 38 milionů Američanů spravuje.

Foto: Profimedia.cz

Bezdomovec v New Yorku. Ilustrační foto

Článek

Trump požaduje od Kongresu peníze na stavbu zdi, které ale demokraté uvolnit nechtějí. [celá zpráva]

Kvůli sporu nemá třetím týdnem část federálních úřadů finance na svůj provoz, takže statisíce federálních zaměstnanců prozatím nedostává výplaty. [celá zpráva]

Nekončící pat vyvolal pochybnosti o tom, zda dostanou Američané odkázaní na potravinovou pomoc v únoru dávky. [celá zpráva] Ministerstvo zemědělství ale nyní oznámilo, že benefit bude distribuován oproti původnímu výplatnímu plánu dokonce ještě dříve.

„Vím, že napříč Amerikou existovaly oprávněné obavy, co se s touto dávkou stane, když jsou vládní úřady zablokované,” uvedl v prohlášení ministr zemědělství Sonny Perdue. Doplnil, že podle motta ministerstva „čiň dobro a nakrm každého” jeho úřad připravil plán, jak dávku lidem zajistit.

Třicetidenní lhůta

Ministerstvo sdělilo, že nynější postup ve vydávání benefitu se podobá situaci v době přírodních pohrom, kdy jednotlivé státy musí urychlit standardní distribuční postup. K financování pomoci ministerstvo zemědělství využilo mechanismus, který umožňuje uvolnit peníze v období 30 dní od chvíle, kdy ministerstvo začalo fungovat bez schváleného rozpočtu. Nyní zablokované vládní úřady měly peníze na svůj provoz do 21. prosince, od té doby fungují v nouzovém režimu.

Federální dávky určené na nákup jídla pro Američany s nízkým příjmem se oficiálně jmenují Program doplňkové potravinové pomoci (SNAP), nadále je ale tato pomoc běžně nazývána starším názvem potravinové lístky. Od 90. let začaly USA původní papírové lístky postupně nahrazovat předplacenými platebními kartami, i tak ale starší název přetrval.

Reklama

Výběr článků