Hlavní obsah

Mexického vraha v USA popravili, intervence ministrů mu nepomohly

23. 1. 2014, 6:10 – Huntsville

Texaský soud ve středu nařídil popravu odsouzeného Mexičana, proti které protestovala mexická vláda a odložit ji doporučoval americký ministr zahraničí. Odsouzený vrah Edgar Tamayo dostal smrtící injekci poté, co Nejvyšší soud USA zamítl jeho poslední odvolání, informovala ve čtvrtek agentura AP. Tamayův případ vyvolal velké diskuse kvůli tomu, že mu po jeho zatčení americké úřady zamlčely, že může požádat o pomoc mexickou ambasádu.

Článek

Šestačtyřicetiletý Mexičan byl odsouzen za vraždu policisty Guye Gaddise, kterého zastřelil v roce 1994. Policie jej zatkla krátce po činu, nesdělila mu však, že může požádat o právní pomoc úřady své země, čímž USA porušily platnou mezinárodní dohodu. Právě kvůli tomuto opomenutí vnzesla proti popravě protest mexická vláda, podle níž mohla včasná pomoc mexických právníků vést k objevení důkazů o Tamayově nevině či přinejmenším odvrátit hrozbu trestu smrti.

O odložení popravy požádal texaského guvernéra Ricka Perryho šéf americké diplomacie John Kerry kvůli obavám, že může narušit vztahy obou zemí. Texas sice ve středu na poslední chvíli rozhodl o odložení popravy, nikoli však kvůli stížnostem vlád, ale kvůli poslednímu Tamayově odvolání k Nejvyššímu soudu USA. Když jej soud zamítl, několik desítek minut poté dostal Mexičan ve věznici ve městě Huntsville smrtící látku pentobarbital.

Když byl předtím vyzván k poslednímu prohlášení, odmítl cokoli říci. Na příbuzné zastřeleného policisty, kteří popravu sledovali, se podle AP ani jednou nepodíval. Za mrtvého byl prohlášen 17 minut po aplikování látky.

Tamayo zastřelil čtyřiadvacetiletého policistu ve chvíli, kdy jej spoutaného vezl na stanici kvůli podezření z loupeže. Mexičan se v autě zmocnil pistole a třikrát střelil Gaddise zezadu do hlavy. Pak vykopl okénko a prchal, ale o pár set metrů dále byl dopaden.

Reklama

Související témata:

Výběr článků