Hlavní obsah

Máme z USA silnou podporu, řekl Porošenko po schůzce s Trumpem

20. 6. 2017, 23:14 – Washington

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v úterý po schůzce se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem ve Washingtonu řekl novinářům, že je spokojen, protože se Ukrajině od prezidenta USA dostalo ujištění o silné podpoře. Státníci diskutovali o způsobu, jak mírovou cestou vyřešit konflikt na Ukrajině, o vládních reformách a o boji proti korupci v zemi.

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Ukrajinský prezident Petro Porošenko s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Článek

„Získali jsme silnou podporu z americké strany, ať už jde o suverenitu, územní celistvost nebo nezávislost našeho státu,” řekl Porošenko podle agentury Interfax-Ukrajina. Dodal, že s americkým prezidentem mluvil mimo jiné o vojenské a technické spolupráci.

Trump v minulosti vyzýval ke zlepšení vztahů USA a Ruska, což v Kyjevě vyvolalo obavy, že Washington nedostojí svým slibům a přestane podporovat prozápadní ukrajinskou vládu.

O Rusku Trump před novináři pomlčel

Schůzka Trump — Porošenko byla podle agentury AP původně ohlašovaná jako krátké setkání, ale oba prezidenti nakonec pózovali v Oválné pracovně a pronesli několik stručných poznámek. Trump uvedl, že setkat se s ukrajinským prezidentem „byla čest” a že oba státníci dosáhli „velkého pokroku” ve vztazích obou zemí. O Rusku se přitom nezmínil.

Déle pak Porošenko jednal s viceprezidentem Mikem Pencem a vrcholnými bezpečnostními poradci.

Washington krátce před Porošenkovou návštěvou oznámil další sankce vůči Rusům za akce na Ukrajině. Týkají se 38 jednotlivců nebo organizací, jejichž majetek ve Spojených státech byl zablokován.

Na sankční seznam se podle serveru Newsru.com dostala Vagnerova soukromá vojenská společnost (včetně jejího velitele Dmitrije Utkina), která podle ruských médií dodává žoldnéře na syrské bojiště, středisko motorkářského klubu Noční vlci, který přispěl k anexi Krymu, jakož i firmy miliardáře Jevgenije Prigožina, kterému se přezdívá „Putinův kuchař” kvůli tomu, že se od obsluhování hlavy státu vypracoval do postavení největšího dodavatele jídla ruské armádě.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že nové americké sankce na ruské politice nic nezmění.

Reklama

Výběr článků