Hlavní obsah

CIA plánovala unést Assange, počítala s přestřelkou s Rusy v ulicích Londýna

29. 9. 2021, 10:52

Členové americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) plánovali únos Juliana Assange (50), zakladatele serveru WikiLeaks, který se za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa skrýval na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. CIA měla uvažovat i o atentátu. V pondělí o tom na webu informovala Mezinárodní federace novinářů.

Foto: Peter Nicholls, Reuters

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange na balkóně ekvádorské ambasády v Londýně

Článek

Více než 30 bývalých amerických vládních úředníků ve zprávě na serveru Yahoo News sdělilo, že CIA plánovala Assange zavraždit. Obávala se, že se z ambasády dostane do Ruska.

Plán počítal mj. s „přestřelkou s agenty Kremlu v ulicích Londýna, s úmyslným nabouráním Assangeova vozidla či s prostřelením pneumatik letadla, aby mu zabránili ve vzletu“.

Klíčový svědek v kauze Assange přiznal, že lhal

Assange je nyní držen v londýnské věznici Belmarsh. Skončil tam poté, co ho v dubnu 2019 zatkli po téměř sedmi letech strávených na ekvádorském velvyslanectví, jež mu ukončilo azyl.

Spojené státy usilují o jeho vydání kvůli zveřejnění tajných amerických diplomatických depeší o zločinech USA během válek v Afghánistánu a Iráku. Hrozí mu souhrnný trest 175 let vězení.

Reklama

Výběr článků