Hlavní obsah

Argentincům se ztratila ponorka, najednou přestala komunikovat

18. 11. 2017, 12:45 – Buenos Aires

Argentinské námořnictvo pátrá po nezvěstné vojenské ponorce se 44 lidmi na palubě. Plavidlo San Juan se řízení námořního provozu naposledy přihlásilo ve středu, kdy se nacházelo v zálivu svatého Jiřího přibližně 430 kilometrů od provincie Chabut na jihu země. Podle deníku The Guardian o tom v pátek informoval armádní mluvčí.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Ponorka San Juan (S-42) na archivních záběrechVideo: Reuters

 
Článek

„Poslední relevantní informace je ta, že jsme ztratili kontakt. Ponorka by byla ztracená, kdybychom po ní pátrali a nenašli ji,“ snažil se zmírnit paniku mluvčí argentinského námořnictva Enrique Balbi. Spekulace médií, že na palubě propukl požár, odmítl.

Foto: Profimedia.cz

Ponorka San Juan

Šestašedesátimetrová dieselelektrická ponorka třídy Santa Cruz San Juan (S-42) nehlásila žádné problémy, a tak je příčina jejího odmlčení záhadou. Nevyslala žádné nouzové volání a nehlásila sebemenší potíže. Námořnictvo proto doufá, že se jedná jen o komunikační problém.

Zásoby měli

Když se ponorka naposledy přihlásila, byla na cestě z města Ushuaia v jižním koutu země na námořní základnu Mar del Plata na severu Argentiny. Podle velitele základny Gabriele Gonzálese měla posádka dostatek zásob potravin, vody i vzduchu, a tak zatím není důvod k panice.

K věci už se na Twitteru vyjádřil i argentinský prezident Mauricio Macri: „Jsme odhodláni využít všech nezbytných národních a mezinárodních prostředků, abychom našli ponorku argentinského námořnictva co nejdříve to bude možné,“ napsal.

Po plavidle v současné době pátrají tři lodě a dvě letadla, která už prohledala patnáct procent prostoru, kde by se San Juan mohla nacházet. V úvahu přichází i mezinárodní pomoc. Tu už Argentincům nabídly Spojené státy, Spojené království a Chile. Američané by mohli poskytnout mimo jiné i snímky ze svých družic.

Reklama

Související témata:

Výběr článků