Hlavní obsah

Absurdita sochoborectví: Novozélandské město odstranilo sochu muže, po němž má jméno

13. 6. 2020, 8:50

Městská rada města Hamilton na Novém Zélandu nechala v pátek ráno odstranit sochu britského velitele z 19. století, po němž je toto město pojmenované. Oznámila to agentura AFP s tím, že Hamilton postupuje jako mnoho měst na světě, která se rozhodla znovu přezkoumat své historické a koloniální dědictví.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Socha kapitána Hamiltona byla v pátek odstraněna.

Článek

Jeřáb za potlesku hloučku diváků odstranil bronzový pomník kapitána Johna Fanea Charlese Hamiltona, jak požadovaly maorské organizace, zatímco protirasistické spolky hrozily zničením díla. Městská rada uznala, že toto odstranění sochy je součástí snahy zbavit veřejný prostor prvků kontroverzního dědictví.

Znesvěcování soch? Nikdo není bez hříchu. Které sochy jsou v Česku na ráně?

Historie

Tyto snahy i jinde ve světě urychlilo protirasistické hnutí, které ve Spojených státech a pak i v jiných zemích vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou, připomněla AFP.

„Stále více lidí vnímá tuto (Hamiltonovu) sochu jako osobní a kulturní urážku,” řekla starostka Paula Southgateová. „Nemůžeme a neměli bychom ignorovat, co se děje po celém světě. V době, kdy se snažíme podporovat toleranci a porozumění, si nemyslím, že tato socha pomáhá spojovat lidi,” řekla.

Chtějí původní maorský název

Hamilton byl velitelem britské lodi a bojoval s domorodými Maory, kteří bránili své území před britskou koloniální expanzí v 19. století. Byl zabit v jedné bitvě v roce 1864. O odstranění sochy nyní požádal maorský kmen Waikato-Tainui. Demontranti proti rasismu hrozili, že tuto sochu o víkendu zničí. Maorský aktivista Taitimu Maipi označil kapitána Hamiltona za vraha. „Jak máme akceptovat, že je považován za hrdinu, když tato příšera sváděla bitvy?” řekl listu Waikato Times.

V Londýně před víkendovými protesty proti rasismu zakryli některé sochy

Evropa

Kmen Waikato-Tainui, který přísahal, že sochu odstraní, hodlá jednat s městskou radou o dalších krocích ohledně dědictví koloniální éry. Zejména jde o myšlenku dát městu jeho maorské jméno Kirikiriroa.

Na místě dnešního města Hamilton, které je i rodištěm nynější novozélandské premiérky, se původně nacházelo několik maorských vesnic, včetně Kirikiriroa, což podle dostupných údajů znamená „Dlouhý úsek štěrku”.

Reklama

Související témata:

Výběr článků