Hlavní obsah

Zesnulý herec z Monty Pythonů daroval mozek vědcům

26. 1. 2020, 9:45

Britský herec Terry Jones, který trpěl poměrně vzácným druhem demence a který zemřel v úterý v 77 letech, daroval po dohodě s rodinou a lékaři svůj mozek vědě. Informoval o tom deník The Daily Telegraph.

Foto: Profimedia.cz

Terry Jones

Článek

Jonesovi, známému zejména z komediální skupiny Monty Python, diagnostikovali v roce 2015 takzvanou frontotemporální demenci. Ta postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. „Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme,” řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Jones pocházel z Walesu a kromě herectví se věnoval také režírování a historii filmu. Byl například režisérem známého montypythonovského filmu Život Briana. První zprávy o jeho nemoci se objevily v roce 2016. Jen o rok později uvedl hercův kolega ze skupiny Monty Python Michael Palin, že Jones již není schopen mluvit.

Zemřel herec Terry Jones z Monty Python

Anketa

Byli byste ochotní darovat svůj mozek vědcům?
Ano
60,2 %
Ne
27,2 %
Nevím
12,6 %
Celkem hlasovalo 4083 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Související články

Brnem prošli vyznavači švihlé chůze

6. 1. 2020, 14:47

Centrem Brna o víkendu prošel již podeváté recesistický průvod s názvem Švihlý pochod. Připojilo se k němu odhadem 200 lidí, řada z nich v obleku s buřinkou...

Zemřel herec Terry Jones z Monty Python

22. 1. 2020, 14:52

Zemřel britský herec Terry Jones, známý především ze skupiny Monty Python. Bylo mu 77 let, napsal server týdeníku Focus s odkazem na informace jeho...

Výběr článků