Hlavní obsah

Zemřel rekordman v délce pobytu člověka v kosmu Valerij Poljakov

19. 9. 2022, 11:56 – Moskva

Ve věku 80 let zemřel ruský kosmonaut Valerij Poljakov, který je držitelem rekordu v délce pobytu člověka ve vesmíru. Informovala o tom v pondělí ruská vesmírná agentura Roskosmos. Poljakov se do kosmu vypravil dvakrát, během své mise v letech 1994 a 1995 tam strávil nepřetržitě 437 dnů, čímž vytvořil dosud nepřekonaný rekord.

Foto: Vladimir Vyatkin / Sputnik; NASA / Sciencephoto, Profimedia.cz

Vlevo Valerij Poljakov na archivním snímku; vpravo je vidět na palubě stanice Mir (1995).

Článek

„Roskosmos s lítostí oznamuje úmrtí Hrdiny Sovětského svazu, Hrdiny Ruska, Letce-kosmonauta SSSR, držitele světového rekordu za nejdelší let do vesmíru (437 dní) Valerije Poljakova,“ stojí v prohlášení agentury.

Dva osudové lety Jurije Gagarina

„Na orbitální stanici Mir žil a pracoval 437 dní, což je absolutní rekord v délce pobytu ve vesmíru během jednoho letu,“ dodal Roskosmos.

Pomohl prokázat, že zvládneme cestovat hlouběji do kosmu

Poljakov podnikl dvě vesmírné výpravy. Na oběžné dráze Země strávil celkem 678 dní. Vystudovaný lékař se nejprve vypravil do kosmu na konci srpna 1988, kdy na palubě vesmírné stanice Mir zůstal do dubna 1989.

O necelých pět let později tam zamířil znovu, vrátil se po 437 dnech.

Ruští kosmonauti pracovali venku u ISS skoro osm hodin

V průběhu expedice se Poljakov věnoval rozsáhlému programu sledování zdravotního stavu svého i svých kolegů z posádek. Podle Roskosmosu jeho výzkum pomohl prokázat, že lidské tělo je připraveno cestovat nejen na oběžnou dráhu Země, ale i hlouběji do kosmického prostoru.

Reklama

Související témata:
Valerij Poljakov
Vesmírná stanice Mir

Výběr článků