Hlavní obsah

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos bude stavět vesmírné rakety

15. 9. 2015, 19:41 • Aktualizováno 15. 9. 2015, 20:18

Zakladatel amerického internetového obchodu Amazon, miliardář Jeff Bezos, chystá na Floridě výstavbu závodu na výrobu vesmírných raket a obnoví tam rovněž odpalovací rampu. Hodlá tím konkurovat firmě SpaceX, která patří dalšímu americkému miliardáři a zakladateli firmy na výrobu elektromobilů Tesla Elonu Muskovi. Bezos plány představil v úterý na floridském mysu Canaveral.

Foto: Phelan M. Ebenhack, ČTK/AP

Šéf Amazonu Jeff Bezos (vpravo) a guvernér Floridy Rick Scott. Na Floridě by měl stát Bezosův závod na výrobu vesmírných raket.

Článek

Bezosův podnik se jmenuje Blue Origin. Do výstavby závodu, který má stát v sousedství Kennedyho vesmírného střediska, hodlá Bezos investovat více než 200 miliónů dolarů (4,8 miliardy Kč). Rakety by měly být odpalovány ze zrekonstruovaného odpalovacího centra vojenského letectva na mysu Canaveral, jižně od kosmodromu NASA.

Blue Origin už vyvíjí a testuje malou raketu s názvem New Shepard, která může letět do výšky 62 kilometrů nad zemským povrchem. Novější rakety by podle agentury Reuters měly být schopny vyletět do výšky 400 kilometrů, a dostat se tak až na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Firma také provozuje společný podnik na vývoj motorů se společnostmi Lockheed Martin a Boeing.

Výrobce letecké techniky Boeing minulý týden otevřel v Kennedyho vesmírném středisku montážní závod pro komerční kosmické lodě. Oba projekty, tedy Blue Origin a projekt Boeingu, získaly finanční podporu státu a místních a regionálních agentur pro ekonomický rozvoj. Florida na tyto účely zatím vynaložila dvě miliardy dolarů (48 miliard Kč), aby přilákala do státu letecké firmy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků