Hlavní obsah

Tisíce lidí podepsaly petice za zachování dvou pokusů u přijímaček na střední

3. 4. 2020, 16:36 – Praha

Zhruba 4000 lidí dosud podepsaly petice za zachování druhého termínu přijímacích zkoušek na střední školy. Podle mimořádné úpravy zákona, kterou už schválil Parlament a podepsal prezident Miloš Zeman, budou mít letos uchazeči kvůli koronaviru na zkoušky místo dvou pokusů jeden. Podle signatářů petic je to nespravedlivé a nepřiměřeně přísné, žádají proto o přehodnocení rozhodnutí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Na ministra školství Roberta Plagu (ANO) se kvůli situaci s přijímačkami na SŠ v otevřeném dopise obrátil také předseda školské rady Základní školy K Milíčovu v Praze 4 Aleš Prokop.

Podle něj rozhodnutí o omezení zkoušek na jediný termín děti i rodiče stresuje. „Jsme přesvědčeni, že o přijetí na školu by neměla ve větší míře rozhodovat nervozita anebo štěstí připravenosti dítěte na jednu sadu otázek, ale řádně a opakovaně změřené studijní předpoklady a znalosti,” napsal.

Celou dobu příprav na jednotnou přijímací zkoušku jsme byli ujišťováni o tom, abychom se nestresovali, že dva termíny jsou skvěle vymyšlený systém, jak udělat maximum, abychom se dostali na vysněnou střední školu.
z jedné petice

Prokop upozornil i na to, že na základě obav vzniklo v poslední době hned několik petic. Sám založil jednu, kterou podepsalo dosud 112 lidí. K další petici s názvem Dejte nám druhou šanci! se připojilo zhruba 2780 a ke třetí 1430 lidí. Ve všech signatáři vyzývají ministra, aby zachoval i letos dva termíny zkoušek.

Senátoři podpořili všechna vládní opatření proti koronaviru

Koronavirus

„Celou dobu příprav na jednotnou přijímací zkoušku jsme byli ujišťováni o tom, abychom se nestresovali, že dva termíny jsou skvěle vymyšlený systém, jak udělat maximum pro to, abychom se dostali na vysněnou střední školu. A že se nemusíme tedy ničeho obávat,” stojí v textu petice Dejte nám druhou šanci!. Podle ní se o omezení zkoušek na jeden termín rozhodlo v tichosti a vůči uchazečům je to nespravedlivé.

Ne všichni žáci mají ideální podmínky k učení

Prokop ve svém dopise upozornil, že kvůli zavřeným školám jsou nyní děti doma, kde všichni nemají ideální podmínky k učení.

Jak se učit s dětmi doma, když jsou školy dlouho zavřené

Koronavirus

„Vedle sociální nepohody se navíc musí umět vypořádat s novými výukovými formami, které se na nich teprve jejich kantoři učí. Zatímco na některých školách úspěšně běží on-line výuka a konzultační hodiny, jinde může být učivo zadávané jen strohými e-mailovými oznámeními, co se kde mají naučit, zopakovat bez ohledu na denní dobu,” uvedl Prokop.

Zdůraznil, že děti se na přijímací zkoušky připravují nezřídka řadu měsíců dopředu bez jakékoliv pomoci ze strany školy. Využívají přípravné kurzy, které si musí platit, a nyní kvůli situaci kolem koronaviru ani neznají přesný termín zkoušek.

Maturity a přijímací zkoušky na střední školy mohou být v červnu

Koronavirus

Podle schválené mimořádné úpravy pro letošní rok se přijímací zkoušky na střední školy uskuteční nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které jsou od 11. března uzavřeny kvůli pandemii. Zkoušky budou v jednom termínu. Uchazeči budou psát jako obvykle test z češtiny a matematiky.

Plaga věří, že se školy otevřou v druhé polovině května. Záležet to bude hlavně na ministerstvu zdravotnictví.

Reklama

Související články

Výběr článků