Hlavní obsah

Přihlášky do Logické olympiády uzavřeny, soutěžit bude rekordních 75 tisíc dětí

6. 10. 2021, 13:57

Přihlášky do letošního ročníku Logické olympiády, soutěže pořádané Mensou ČR, jsou uzavřeny. Po roce ovlivněném pandemií se do 14. ročníku přihlásilo rekordních 75 237 žáků a studentů z celkem 3285 škol z celého Česka.

Foto: archiv Mensa ČR

Snímek z dřívějšího finálového kola Logické olympiády

Článek

Rekordní počet přes 75 tisíc přihlášených registruje pořadatel symbolicky v roce, kdy Mensa slaví 75 let od svého založení.

„Vypadá to, že 75 je letos šťastné mensovní číslo,“ podotkla koordinátorka Logické olympiády Zuzana Poláková.

Počty účastníků poslední roky většinou narůstají. V roce 2016 poprvé překročil počet registrovaných 60 tisíc a v roce 2019 pak skokově narostl na více než 71 tisíc soutěžících.

Účast v loňském ročníku soutěže ovlivnila pandemie koronaviru, i tak ale logické úlohy v prvním kole řešilo necelých 64 tisíc žáků a studentů.

Mensa uspořádala úspěšné celostátní finále Logické olympiády. Zvítězili Jakub Pazdera, Václav Verner a Jakub Kislinger

Věda a školy

„Loni jsme museli hodně improvizovat a krajská kola přesunout do online prostředí. Udržet kontinuitu se ale vyplatilo. Letos jsme hned v prvních dnech po spuštění registrací viděli enormní zájem, čísla doslova letěla nahoru,“ popsala Poláková.

Nejvíce dětí se letos přihlásilo do kategorie B (tj. žáci druhých stupňů základních škol). Geograficky připadá nejvyšší počet soutěžících na region Praha a střední Čechy, následován je Jihomoravským a Moravskoslezským krajem.

Foto: archiv Mensa ČR

Počty účastníků poslední roky narůstají.

Do soutěže se registrují nejen jednotlivci, ale i celé třídy. I zde se letos přihlásily nové školy a absolutní počet 3286 je v historii olympiády rekordní.

Letos krajská kola už prezenčně

„Logická olympiáda si za 14 let získala mezi učiteli i dětmi výraznou oblibu. Soutěžící se hlásí opakovaně, od prvních tříd základní školy až po poslední ročník střední školy. Každoročně se díky ní daří objevovat skryté talenty a děti s potenciálem, o němž často ani třídní učitelé nemají tušení,“ uvedla Jitka Tkadlecová, tisková mluvčí Nadace The Kellner Family Foundation a gymnázia Open Gate.

To je již tradičně místem konání krajského kola soutěže pro Středočeský kraj a zároveň letitým generálním partnerem olympiády.

O čtrnáctý ročník Logické olympiády je velký zájem

Věda a školy

Právě do tříd gymnázia Open Gate, nezřídka i s podporou rodinné nadace manželů Kellnerových, usedlo v minulosti už několik desítek úspěšných řešitelů Logické olympiády.

První kola se uskuteční v průběhu října online formou. Následovat budou prezenční krajská kola v pátek 5. listopadu a celorepublikové finále 29. listopadu 2021 v Míčovně Pražského hradu.

Díky pokračující podpoře ze strany sponzorů se podle Tkadlecové i letos mohou vítězové jednotlivých kategorií těšit na hodnotné ceny v podobě elektroniky a deskových her.

Reklama

Výběr článků