Hlavní obsah

Ponorka se potopila na dno Mariánského příkopu - i tam našla igelitové sáčky

14. 5. 2019, 9:01

Americký podmořský badatel Victor Vescovo se dostal až na dno prohlubně Challenger, která se nachází v Mariánském příkopu v Tichém oceánu. Potopil se do hloubky 10 927 metrů, což je nejhlubší ponor, který se kdy podařil, uvedla BBC. Kromě objevu nových podmořských živočichů na něj čekal skličující pohled. Dno příkopu pokrývají sáčky, obaly od cukrovinek a další plastový odpad.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Ponorka se potopila na dno Mariánského příkopu Video: Reuters

 
Článek

Radost podmořského badatele, že objevil čtyři nové podmořské živočichy, kalí zjištění, že se plastový odpad nevyhnul ani nejhlubšímu místu na planetě, uvedla televize CBC News.

Vědci plánují otestovat tvory, které získali během své podmořské výpravy, aby se zjistilo, zda obsahují mikroplasty. Výsledky nedávné studie odhalily, že mořští tvorové, dokonce i ti, kteří žijí velmi hluboko v oceánu, mají v sobě plasty.

Foto: Reuters

Americký podmořský badatel Victor Vescovo

Ze samotného ponoru má ale radost. „Je téměř nepopsatelné, jak jsme všichni nadšeni z toho, co se nám podařilo,“ řekl Vescovo BBC News. Svými ponory do nejhlubších míst v oceánech se pokouší daná místa podrobně prozkoumat.

Zatím se mu podařilo prozkoumat kromě Mariánského příkopu ještě Portorický příkop v Atlantském oceánu, Jihosandwichský příkop v jižní části Atlantiku a Jávský příkop v Indickém oceánu. Tam objevil dosud neznámého živočicha podobného medúze.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Vědci narazili na dně Indického oceánu na neznámého záhadného tvoraVideo: Reuters

Hloubkové ponory prokázaly, že místa, která byla považována za pustá a bez života, ve skutečnosti obývají podmořští tvorové. A bohužel jsou silně znečištěná odpadem z našeho světa, od něhož je dělí masa mořské vody. Expedice také dodaly další důkazy pro to, že v těchto místech jsou jakési „uhlíkové jímky“, což hraje zásadní roli v regulaci klimatu Země.

Na letošní srpen plánuje Vescovo průzkum příkopu Molloy Deep v Severním ledovém oceánu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků