Hlavní obsah

Podnikavou hlavu vyhrál nápad nových osvětlovacích systémů

26. 5. 2014, 12:00
Novinky, kil

V pátém ročníku soutěže o nejlepší podnikatelský záměr Podnikavá hlava, kterou pořádá Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci, zvítězil podnikatel Radek Poisl ze Zábřehu s projektem AmoTec na výrobu a prodej automatických multifunkčních osvětlovacích systémů. Titul podnikatel v sukních si odnesla Lucie Balarinová s projektem První pomoc živě.

Foto: Martina Šaradínová, UP

Loňský vítěz Martin Zavadil (vpravo) gratuluje letošnímu vítězi Radku Poislovi.

Článek

„Jedná se o inteligentní osvětlovací systém, který jsme vytvořili jako reakci na zákaz prodeje klasických žárovek vydaný Evropskou unií. Vyvinuli jsme vlastní světelné zdroje, do kterých jsme integrovali řídicí jednotku, která inovativním způsobem detekuje osoby v osvětlovaném prostoru,“ představil produkt, jenž se nachází zatím ve fázi prototypu, šťastný výherce.

Do soutěže letos své podnikatelské záměry zaslalo celkem 54 autorů, do finále se probojovalo 12 z nich.

Kvalita soutěžících roste

Podle pořadatelů se úroveň klání rok od roku zvyšuje. „Opět převažovaly záměry využívající internet, ale zvýšil se počet soutěžních příspěvků zaměřených na nové služby, výrobky nebo technologie. Věřím, že většina soutěžících své nápady uskuteční a využije i našich služeb,“ uvedla projektová manažerka Vědeckotechnického parku UP Silvie Polánková.

Vítěz získal odměnu 50 tisíc, celkem si finalisté rozdělili ceny v hodnotě zhruba 600 tisíc korun. Vedle finanční odměny získají i cenné rady odborníků a zázemí při rozjezdu podnikání.

Podnikatelka v sukních

Celkem 13 projektů soutěžilo ve zvláštní kategorii Podnikatel v sukních, do níž jsou zapojeny projekty vytvořené ženami či určené pro příslušnice něžného pohlaví. Nejvíce zaujal nápad První pomoc živě od Lucie Balarinové, která studuje doktorské studium na Fakultě zdravotnických věd UP.

„Jedná se o výukové zážitkové kurzy první pomoci. Cílovou skupinou jsou sociální pracovníci, úředníci, firmy a zajímá nás zejména vyšší management. Myšlenka vznikla v mých osmnácti letech, kdy jsem se v autobuse ocitla v blízkosti muže s epileptickým záchvatem a nevěděla, co mám dělat. Tehdy jsem se rozhodla, že to chci změnit,“ uvedla Balarinová.

Zkrátit cestu od nápadu k realizaci

Hlavním partnerem soutěže Podnikavá hlava je Česká spořitelna, která se již několik let věnuje podpoře inovací.

„Za tu dobu jsme získali zkušenost, že právě univerzity mají velký potenciál pro rozvoj a vznik nových myšlenek. Nicméně cesta od inovativní myšlenky k vlastní realizaci není vůbec jednoduchá. I z tohoto důvodu jsme partnerem soutěže Podnikavá hlava, kde dochází k propojení akademické a komerční sféry a jsou podporovány iniciativy studentů,“ uvedla Judita Naňková z úseku řízení služeb korporátního bankovnictví.

Reklama

Související témata:

Výběr článků