Hlavní obsah

Pětice českých vysokých škol vytvořila Asociaci výzkumných univerzit

3. 7. 2019, 11:11 – Praha

Pět tuzemských vysokých škol založilo Asociaci výzkumných univerzit, čímž chtějí zlepšit postavení českých VŠ v mezinárodní konkurenci a změnit systém financování škol. Založení společné organizace rektoři 2. července stvrdili podpisem charty v Císařském sále pražského Karolina, sídle Univerzity Karlovy.

Foto: Milan Malíček, Právo

Symbol Univerzity Karlovy, budova pražského Karolina

Článek

Kromě Karlovy univerzity (UK) patří k zakládajícím členům Masarykova univerzita (MUNI) v Brně, Univerzita Palackého (UP) v Olomouci, České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze a rovněž pražská Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT).

Snaha zvýšit úroveň českých univerzit

Vysoké školy, které asociaci založily, se v mezinárodních žebříčcích pravidelně umísťují mezi tisícem nejlepších.

„Rádi bychom přispěli ke kultivaci diskuse o tom, jak by Česko mělo dosáhnout toho, aby některé české univerzity soutěžily v té nejvyšší lize, tedy první stovce,” uvedl končící rektor MUNI Mikuláš Bek, kterého od 1. září nahradí neurolog Martin Bareš.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Končící rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek

Cílem nově založené asociace je zvýšit úroveň českých vysokých škol, aby mohly lépe konkurovat zahraničním univerzitám.

Důležitá je podle rektorů například podpora tvůrčí a vzdělávací činnosti VŠ ve spolupráci se zahraničními partnery, vzájemné sdílení výzkumné infrastruktury či větší zapojení škol do řešení prestižních mezinárodních vědeckých projektů.

Změnit systém financování VŠ

Důležitým cílem je také změna systému financování veřejných vysokých škol.

„V uplynulých letech došlo v ČR k mimořádnému nárůstu počtu vysokoškolských studentů i značným investicím do rozvoje českých veřejných univerzit. Výsledkem je nesporné zvýšení kvality výzkumu i výuky,” poznamenal rektor UK Tomáš Zima.

I přes zmíněné investice se ale rozdíl v kvalitě mezi nejlepšími českými a nejlepšími světovými univerzitami podle Zimy nesnižuje.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

Veřejné vysoké školy v Česku by podle rektora Univerzity Karlovy měly být financovány na základě hodnocení kvality vědecké a pedagogické činnosti. Systém odměňování by proto měl být navázán na mezinárodně uznávané indikátory kvality vědy a vzdělávání.

Reklama

Související články

Výběr článků