Hlavní obsah

Paracetamol v těhotenství může způsobit hyperaktivitu dětí, tvrdí vědci

16. 9. 2019, 9:39

Léky s paracetamolem užívané těhotnými ženami mohou být nebezpečné pro psychický vývoj dětí, tvrdí studie univerzity v anglickém Bristolu. Medikament podle studie může negativně ovlivnit plod a děti, které se narodí, mohou mít problémy s chováním. Trpí například poruchou ADHD, píše deník Daily Mail.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Paracetamol je nejrozšířenější lék proti bolesti. Je považován za bezpečný a mohou jej v běžném dávkování užívat i těhotné ženy. Látku paracetamol obsahuje velké množství léků. Proti bolesti jsou volně prodejné i léky obsahující ibuprofen, ty ale nejsou v těhotenství doporučovány vůbec, lékaři často radí užívat s mírou právě léky obsahující paracetamol.

Rostoucí počet studií týkajících se výzkumu autismu, astmatu či plodnosti naznačují, že látka paracetamol nemusí být až tak bezpečná. Vědci z univerzity v Bristolu odhalili vzájemnou propojenost mezi ženami, které v těhotenství užívaly léky proti bolesti obsahující paracetamol, a dětmi, které jsou hyperaktivní a mají emoční problémy.

Vědci však upozorňují, že je zapotřebí dalšího výzkumu, současně upozornili, že paracetamol zůstává bezpečným lékem, pokud ženy trpí během těhotenství či kojení bolestmi.

Odborníci zkoumali data 14 tisíc dětí ve věku od šesti měsíců do 11 let a jejich matek. U nich se zaměřili na to, jak často ženy užívaly paracetamol v období mezi 18. a 32. týdnem těhotenství. Studie zjistila „příčinnou souvislost“ mezi užíváním paracetamolu a poruchami chování u dětí včetně hyperaktivity a poruchami pozornosti. Nejsilněji se tyto poruchy projevovaly u dětí kolem věku tří let. Častěji postihovaly chlapce než dívky a současně vědci vyloučili, že by byly způsobeny zdravotním stavem matky či sociálními faktory.

„Výsledky naší studie doplňují poznatky dřívějších výzkumů týkajících se například problémů s astmatem ve spojení s užívání paracetamolu během těhotenství,“ uvedl Jean Golding, vedoucí studie. „Ženy by měly být během těhotenství velmi opatrné a v případě potřeby raději vyhledat lékařskou pomoc,“ dodal Golding.

Jeho kolega James Dear z University of Edinburgh dodal: „Podle mého názoru by ženy po dobu těhotenství měly užívat paracetamol pouze v nezbytných případech. Dávky by měly být co nejnižší a co nejkratší dobu.“

Anketa

Jak často užíváte léky na bolest?
Téměř denně
5,5 %
Několikrát týdně
4,3 %
Maximálně jednou do týdne
9,5 %
Maximálně jednou za měsíc
18 %
Téměř neužívám
62,7 %
Celkem hlasovalo 3390 čtenářů.

Reklama

Výběr článků