Článek
Tlacotepehuasové obývali oblast Guerrero v předkolumbovském období až do počátku 16. století.
Co se týká nových nálezů, vše začalo na podzim 2023 objevením nové části jeskyně Tlayócoc ve státě Guerrero na jihozápadě Mexika. Vypravili se do ní mexický průvodce a znalec jeskyní Adrián Beltrán Dimas společně s ruskou speleoložkou Jekatěrinou Katjou Pavlovovou, která oblast na jihozápadě Mexika už několik let zkoumá.
V onen den se rozhodli projít neznámou zatopenou chodbu, aby ke svému úžasu skončili ve velké, dosud schované komnatě.
Na sloupech uvnitř jeskyně uviděli dva jemně ryté náramky z lastur, spojené s jedním dalším fragmentem náramku.
Pak si všimli po celé místnosti rozesetých černých kamenných disků podobných zrcadlům, leštěných z kamene pyritu. Na dně komnaty také ležela deset centimetrů velká šnečí ulita a menší kousky ohořelého dřeva.
🔍✨ ¡Impresionante hallazgo en #Guerrero! Objetos prehispánicos fueron descubiertos en una cueva por un guía local y una espeleóloga rusa. El INAH ya investiga. Conoce los detalles de este tesoro escondido 🗿 📖 https://t.co/J5h01kZg5W#Arqueología #MéxicoPrehispánico #Tlayócoc pic.twitter.com/FxqIongcnY
— Hispanos Press (@HispanosPress) April 18, 2025
Fotky z průzkumu jeskyně
Objevitelé na místo hned přivolali lokální odborníky a strážce, aby ho zapečetili, protože jak řekl průvodce Beltrán Dimas, „bylo to jako vstoupit do časové kapsle“.
Rituální místo
Odborníci z mexického Národního institutu antropologie a historie (INAH) se na místo vrátili letos v březnu a nejen, že uvnitř nalezli další dva drobné předměty, ale především si všimli úprav na sloupech podpírajících jeskyni Tlayócoc. Stalagmity byly vytesané tak, aby měly kulovitější tvar. Podle archeologů to jasně dokazuje, že se místo používalo k rituálům.
„Takto dobře uchovaný nález nám umožní porozumět tomu, jak starověcí obyvatelé předkolumbovského Mexika chápali jeskyně jako portály do podsvětí nebo jako posvátné prostory spojené se zemí a božstvím,“ popsal archeolog Cuauhtémoc Reyes Alvaréz z INAH.
#ÚLTIMAHORA 📢 INAH Confirma Hallazgos Arqueológicos y Emprende Investigación en la Cueva de Tlayócoc, Guerrero
— INAH (@INAHmx) April 9, 2025
🔺Corresponden a 14 objetos prehispánicos, entre ellos brazaletes de concha y discos de piedra.
Lee más en: https://t.co/9fLTtpLSwR
📸 CINAH Guerrero. pic.twitter.com/h52HOkVjmI
Se svými kolegy v současnosti pečlivě zkoumá celkem 14 sebraných předmětů. Náramky vyrobené z mořských mušlí (pravděpodobně druhu Triplofusus giganteus) jsou zdobené symboly ve tvaru písmene S - tzv. xonecuilli. Archeologové je znají třeba z předmětů dochovaných po Aztécích.
„Esíčka“ doplňují rytiny klikatých čar, kruhů a tváří podobných člověku z profilu. Odborníci z mexického institutu předpokládají, že právě tyto motivy souvisí s božstvy nebo mytologickými koncepty vesmíru vztahujícími se ke stvoření a plodnosti.
O civilizacích na jihozápadě Mexika se toho moc neví
Nalezené kotouče z černého kamene s malými perforacemi na okrajích vykazují podobnosti s artefakty nalezenými v jiných blízkých archeologických zónách, např. v oblasti kolem nádrže Infiernillo v Coahuayutle, kde je přítomnost kmene Tlacotepehuasů také dochovaná.
Obýval celý pás pohoří Sierra v dnešním státě Guerrero na jihozápadě Mexika a jeho potomci na místě žijí dodnes.
Před objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem bylo Mexiko domovem mnoha civilizací. Dobře známí Mayové žili na východě na poloostrově Yucatán, druhou stranu mexického zálivu pak obývali Olmékové. A oblast dnešního hlavního města Mexika vzkvétala pod vládou Aztéků až do období kolem roku 1520, kdy jejich říši dobyli Španělé.
O civilizacích na jihozápadě Mexika se toho ale ví mnohem méně, částečně proto, že je celá oblast méně prozkoumaná právě na úkor objevování známějších kultur jinde v Mexiku.