Hlavní obsah

Na každého člověka připadá na Zemi 2,5 milionu mravenců

20. 9. 2022, 14:36

Toto je svět mravenců, lidé jsou zde pouhými návštěvníky, tvrdí vědci. Podle jejich studie obývá planetu Zemi téměř 20 biliard mravenců - tedy 20 000 000 000 000 000. Položeni naráz na váhu by byli těžší než všichni divoce žijící ptáci a savci dohromady. Na jednoho člověka jich připadá 2,5 milionu, napsal list The Washington Post s odkazem na materiál zveřejněný v pondělí v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Foto: William Attard McCarthy / Panthermedia, Profimedia.cz

Mravenec obecný (Lasius niger)

Článek

Výzkumníci z Hongkongské univerzity analyzovali 489 vědeckých prací týkajících se mravenců.

„Je to nepředstavitelné. Nedokážeme si představit 20 biliard mravenců na jedné hromadě,“ řekl Patrick Schultheiss, který studii vedl a který nyní působí v Německu na Univerzitě ve Würzburgu.

Aby bylo možné tento druh hmyzu spočítat, bylo podle něj nutné zkombinovat údaje z mnoha zemí z období jednoho století. Počítat něco tak hojně se vyskytujícího se dá buď spočtením jedinců z listu položeného na zem, nebo z nastražených pastí, do nichž mravenci spadnou. Počítalo se ve všech koutech světa, byť z některých částí Afriky a Asie údaje chybí.

Vědci popsali 139 nových druhů zvířat. Třeba mravence, který hlídá housenky

Mravenci stejně jako lidé osídlili všechny kontinenty a nejrůznější druhy prostředí. Ti, co žijí na zemi, jsou hojnější v tropech a subtropech, ale je možné je najít i jinde s výjimkou mimořádně chladných oblastí.

„Ať jdu kamkoli, asi jen s výjimkou Antarktidy a Arktidy, a tam já nechodím, protože tam nejsou mravenci, najdete mravence bez ohledu na to, jak odlišné jsou lidské kultury a přírodní prostředí,“ řekl kdysi uznávaný myrmekolog (myrmekologie je nauka o mravencích - pozn. red.) E. O. Wilson.

Mravenci z Bornea fungují jako sebevražední atentátníci. Chrání tím svou kolonii

Mravenci hloubí chodby, provětrávají půdu a tahají pod ni semena. Jsou zdrojem potravy členovců, ptáků i savců. Mravenci dřevokazi otravují majitele domů, bez hmyzu urychlujícího rozklad by byly lesy plné mrtvého dřeva.

Úbytek hmyzu - až na mravence?

Až právě na mravence zaznamenávají entomologové úbytek hmyzu v Německu, Portoriku a jinde. Zapříčiňuje to zánik původního prostředí, pesticidy i změna klimatu. Podle studie z roku 2019 může zaniknout až 40 procent druhů hmyzu, přičemž nejvíce ohroženi jsou motýli a brouci. Jak je to přesně s mravenci, si věda není jistá.

Hmyz vymírá. Čínskou cestu „lidských opylovačů“ Evropa nechce, má jiný návrh

Klimatická změna a intenzivní zemědělství způsobují razantní úbytek hmyzu, zjistila studie

„Abych byl upřímný, nemáme tušení,“ přiznal Schultheiss. Na tuto otázku se chtějí odborníci zaměřit příště. „Ještě jsme se nepokusili zjistit dočasnou změnu ve výskytu mravenců, na to dojde příště,“ doplnila spoluautorka studie Sabine Nootenová.

Wilson, který loni zemřel, se snažil výzkumem mravenců vysvětlit genetický základ spolupráce zvířat a obhájit nutnost chránit různorodost živočišné říše. S kolegou Bertem Hölldoblerem v 90. letech odhadl, že je na planetě 10 biliard mravenců.

Pouštní mravenci: někdo to rád horké

„E.O. Wilson byl moudrý muž. Věděl o mravencích velmi mnoho, a měl i dobrý čich,“ poznamenal k Wilsonově práci Schultheiss.

Reklama

Výběr článků