Hlavní obsah

Mladá Boleslav zaplatí lidem bez práce rekvalifikační kurzy

6. 3. 2009, 11:58 – MLADÁ BOLESLAV

Mladá Boleslav připravuje další plán, jak pomoci lidem, které postihla ekonomická krize. Lidé bez práce se budou moci přihlásit do vybraných rekvalifikačních kurzů. Chce jim je zaplatit město, které kurzy vybralo ve spolupráci s úřadem práce, uvedl primátor Raduan Nwelati.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Nezaměstaní v Mladé Boleslavi se díky radnici budou moci rekvalifikovat

Článek

"Typy kurzů jsme vybírali podle toho, v jakých profesích eviduje úřad nejvíce volných míst," řekl primátor. Bezplatných kurzů ovšem mohou využít jen lidé, kteří přišli o práci k 1. lednu nebo později. "Nechceme suplovat úřad práce. Je to pomoc mimořádná, kterou bychom neposkytovali, pokud by nebyly nestandardní ekonomické podmínky," podotkl Nwelati.

Pětačtyřicetitisícová Boleslav chystá opatření proti krizi, jelikož se velmi obává jejího dopadu na obyvatele města. Recese významně postihla automobilový průmysl a v boleslavské automobilce Škoda pracuje téměř 20 000 lidí. Stovky dalších dělají v dodavatelských firmách, z nichž některé už začaly propouštět.

Kurzy připravují střední školy

Město připravuje několik kurzů s mladoboleslavskými školami. Ve spolupráci s Obchodní akademií jsou to čtyři kurzy - pomocný skladník, administrativní pracovník, odborný administrativní pracovník a technik výpočetní techniky. Se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm v Jičínské ulici je to školení pro řízení vysokozdvižných vozíků.

Základní informace získají zájemci v krizovém centru, kde se také budou moci do vybraného kurzu zaevidovat. V něm zájemce sepíše s městem smlouvu, ve které se zaváže k tomu, že kurz dokončí - v takovém případě všechny náklady uhradí město. V případě, že kurz nedokončí, uhradí náklady zájemce sám. Na projekt je počítáno s maximální částkou 125 000 korun, kterou ještě musí schválit zastupitelstvo na zasedání 26. března. První rekvalifikace by mohly začít po tomto datu.

Mladá Boleslav už kvůli pomoci lidem postiženým krizí otevřela krizové centrum. Lidé v něm najdou bezplatné právní, finanční, sociální a psychologické poradenství. Zájemci také mohou žádat o bezúročné půjčky od města. Budou poskytovány pouze rodinám, v nichž oba manželé přišli v důsledku krize o práci a mají nějaké finanční závazky plynoucí například z bydlení nebo ze studií potomků. Oba musejí být také registrováni na úřadu práce a nesmějí být jinak finančně zajištěni. Jedna rodina bude mít nárok na půjčku až 200 000 korun. Peníze ale rodina nedostane hotově, město za ni bude hypotéku, případně studium, ve stanovených termínech splácet.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků