Hlavní obsah

Mistrovská zkouška se nestane alternativou maturity

15. 9. 2015, 12:24

Mistrovská zkouška nebude alternativou maturity pro některé z učňovských oborů, které v současnosti maturitní zkouškou končí. Ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD) pozměnila koncept navržený Marcelem Chládkem (ČSSD). Ministerstvo se zároveň snaží technické vzdělávání podporovat.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Ilustrační foto

Článek

Mistrovská zkouška pro absolventy řemeslných oborů by měla být zavedena v roce 2020 jako součást Národní soustavy kvalifikací. To je systém, díky němuž lidé získávají doklady o dovednostech uplatnitelných na trhu práce, aniž by museli chodit do školy.

K úpravě konceptu ministerstvo přistoupilo po dohodě se zástupci Konfederace zaměstnavatelských svazů a Svazu průmyslu a dopravy.

„(Mistrovská zkouška) Bude začleněna do dalšího vzdělávání a bude osvědčením o získání určitých dovedností a zkušeností v praxi, ověřením profesních předpokladů. Úkolem bude především vypracovat návaznost mistrovské zkoušky na živnostenská oprávnění,” uvedla ministryně.

Tuto myšlenku ministerstvo zahrnulo mezi opatření na podporu technického vzdělávání, které v úterý schválila vláda.

Přesun praxe na pracoviště

V zájmu zvýšení kvality středního odborného vzdělávání by se mělo praktické vyučování podle možností daného regionu přesouvat na pracoviště zaměstnavatelů. Navíc by měl být do roku 2017 přehodnocen rozsah a organizace praxe na středních školách i v učilištích.

Ministerstvo také plánuje do roku 2017 vyhodnotit strukturu oborů ve středním vzdělávání a inovovat rámcové vzdělávací programy, aby byly v souladu s pracovní realitou.

Zlepšit by se také mělo kariérové poradenství na druhém stupni základních škol i na středních školách. Navíc by nově mělo být takové poradenství přístupné i po dokončení formálního vzdělávání.

Podpora manuální zručnosti u dětí ve školkách

Ve školkách chce ministerstvo podpořit manuální zručnost například technickými hračkami a stavebnicemi. Základní školy by zase mohly spolupracovat se středními školami i zaměstnavateli při výuce vzdělávací oblasti Člověk a svět práce.

Podpora technicky zaměřeného odborného vzdělávání a zvýšení uplatnitelnosti absolventů na trhu práce je jedním z úkolů ministerstva školství od té doby, co se vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) na začátku roku 2014 ujala moci.

Letošní rok proto ministerstvo školství ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy vyhlásilo Rokem technického vzdělávání.

Reklama

Související témata:

Související články

O šikovné učně mají zaměstnavatelé zájem

22. 7. 2015, 8:00

V České republice je dlouhodobě patrný pokles zájmu žáků o odborná učiliště, což dokládají i čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) a statistická ročenka...

Výběr článků