Hlavní obsah

Loni v Česku vzniklo přes 32 tisíc nových firem, nejvíce za deset let

1. 2. 2018, 11:04 – Praha

V Česku loni vzniklo 32 187 nových firem, což je nejvyšší počet od předkrizového roku 2007. Nejvíce se jich nově zaregistrovalo v prvních třech měsících roku, většina z nich má sídlo v Praze a v Jihomoravském kraji. Nejčastější oblastí podnikání nově založených firem jsou služby, pronájem a správa nemovitostí, velkoobchod a stravování. Celkový počet podniků se meziročně zvýšil o 5,3 procenta na více než 475 600.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Extrémní zájem o registraci nových firem ze strany podnikatelů a současně tisíce zanikajících subjektů naznačují, že dochází k ‚pročišťování‘ tuzemské podnikatelské základny,“ okomentovala narůst firem analytička poradenské společnosti Bisnode Petra Štěpánová. Zjištění vyplývají z databází a výpočtů této společnosti.

Za příznivou zprávu pro českou ekonomiku Štěpánová současně považuje to, že firmy vznikají rychlejším tempem, než zanikají. Doplnila, že nejvíce společností loni zaniklo v listopadu a v prosinci.

Nerovnoměrné zakládání firem

V Praze bylo loni zaregistrováno 44 procent nově vzniklých firem, na jihu Moravy téměř 13 procent. Skoro osm procent nových firem vzniklo v Moravskoslezském a Středočeském kraji, ostatní regiony se na přírůstku nových firem podílely méně než čtyřmi procenty, přičemž nejméně jich vzniklo v Karlovarském a Libereckém kraji a na Vysočině.

V této souvislosti Štěpánová uvedla, že nové firmy podnikatelé zakládají velmi nerovnoměrně, a to v okolí velkých měst, jako jsou Praha, Brno a Ostrava.

V celkovém počtu firem bylo ke konci roku 2017 podle evidence Bisnode 5,5 procenta akciových společností a 94,5 procenta společností s ručením omezeným.

Reklama

Související témata:

Související články

Špatný manažer se firmě prodraží

2. 1. 2018, 13:06

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí ve firmách je výběr ředitele, případně manažera. Na této osobě významně závisí fungování a rozvoj celého podniku. Přitom...

Výběr článků