Hlavní obsah

Firmy loni zakládali nejčastěji třicátníci

25. 5. 2016, 12:00

Firmy loni nejvíce zakládali muži ve věkové kategorii 30 až 39 let. Největší podíl žen mezi majiteli firem je ve věkové kategorii nad 60 let. Vyplývá to z analýzy vlastnických vztahů tuzemských společností s ručením omezeným, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Foto: Profimedia.cz

Z pohledu pohlaví mezi vlastníky firem jednoznačně dominují muži.

Článek

Loni bylo v ČR založeno 26.100 společností s ručením omezeným, nejvíce od předkrizového roku 2007. Tři čtvrtiny z nově vzniklých s.r.o. vlastní fyzické osoby.

Podniká hlavně střední generace

Podnikání v Česku je podle analýzy doménou střední generace a mužů. Majitelé společností s ručením omezeným, které byly založeny v loňském roce, jsou nejčastěji ve věku 30 až 39 let (29,90 procenta), s mírným odstupem následuje věková kategorie 40 až 49 let (25,8 procenta). Podíl mladých podnikatelů do 30 let činil 15,4 procenta, ve věkové kategorii 50 až 59 let šlo o 12,6 procenta a majitelů po šedesátce bylo 6,44 procenta.

Mladí jdou za příležitostmi

Ve srovnání s předchozími lety, kdy Bisnode tyto statistiky sledoval, vzrostl podíl mladší generace mezi majiteli společností s ručením omezeným. "To souvisí hlavně s ekonomickým boomem tuzemské ekonomiky, který nabízí nové podnikatelské příležitosti," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Dvě třetiny podnikatelů jsou muži

Z pohledu pohlaví mezi vlastníky jednoznačně dominují muži. Z téměř 29.000 fyzických osob, které Bisnode eviduje jako majitele společností s ručením omezeným, které vznikly v roce 2015, tvoří téměř dvě třetiny muži.

Podíl žen roste

"Ačkoliv genderové složení majitelů firem je stále nevyvážené, podíl žen se v posledních několika letech zvyšuje. Zajímavé je, že největší zastoupení žen mezi majiteli firem je ve vyšších věkových kategoriích. U vlastníků firem nad 60 let je téměř 40 procent žen a ve věkové kategorii mezi 50 a 59 roky skoro 30 procent. To s velkou pravděpodobností souvisí s obtížnější zaměstnaností osob nad 50 let," uzavřela Štěpánová.

Reklama

Související témata:

Výběr článků