Hlavní obsah

Dezinfekce zvyšuje odolnost bakterií proti antibiotikům

28. 12. 2009, 9:42 – Galway
Novinky, rei

O schopnosti bakterií zvyknout si na dezinfekci se už nějaký čas ví, nyní ale vědci zjistili, že stejně tak si bakterie mohou vypěstovat odolnost vůči některým lékům. Týká se to i antibiotik, kterým přitom vůbec nebyly vystaveny, uvedl server BBC s odkazem na odborníky z Národní univerzity Irska.

Foto: Profimedia.cz

Některá antibiotika se mohou stát v boji proti různým bakteriím bezcená - kvůli dezinfekci. Ilustrační foto.

Článek

Podle BBC jejich studie dává impuls k přehodnocení postupu proti infekcím.

Vědci z města Galway zjistili, že s přidáváním dezinfekčních prostředků ke kulturám bakterií Pseudomona aeruginosa si bakterie nevypěstovaly odolnost pouze vůči prostředku, ale adaptovaly svou DNA i na antibiotikum ciprofloxacin, s kterým přitom vůbec nepřišly do kontaktu.

Pseudomona aeruginosa je nebezpečná pro lidi s oslabenou imunitou, u nichž může vyvolat nejrůznější infekce. Jejich šíření brání dezinfekce. Když to nestačí, nasazují se antibiotika.

Podle Gerarda Fleminga, jednoho z autorů studie, teoreticky hrozí, že špatně naředěná dezinfekce v nemocnicích by mohla zvyšovat odolnost potenciálně nebezpečných bakterií. Problém zaznamenali například v Brazílii, kde se bakterie Mycobacterium massiliense staly rezistentními vůči sterilizačním prostředkům a množství antibiotik.

Reklama

Výběr článků