Hlavní obsah

ČVUT nabízí dva doktorské tituly v rámci jednoho studia. Druhý na belgické škole

12. 8. 2019, 14:01
Novinky,

Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického (FIT ČVUT) v Praze navázala spolupráci v oblasti vědy a výzkumu s belgickou Univerzitou v Antverpách. Díky speciálnímu dvojitému doktorskému studijnímu programu je možné absolvovat na obou univerzitách současně, tedy za výrazně kratší dobu, než kdyby studium probíhalo zvlášť. Výsledkem jsou diplomy z domácí a spřátelené zahraniční školy.

Foto: FIT ČVUT

Ilustrační foto.

Článek

Fakulta má za cíl zaměřovat se na vědu a výzkum a propojovat své znalosti a zkušenosti s významnými zahraničními univerzitami. Několikaletá spolupráce mezi vedením Fakulty aplikované ekonomie Univerzity v Antverpách (FAE UA) a FIT ČVUT vedla k tomu, že se obě vedení dohodla o jejím formálním zastřešení.

Z tohoto důvodu tak v roce 2018 započaly debaty ohledně doktorandského tzv. double degree programu, studia zakončeného dvěma diplomy – obecně obvykle z domácí a partnerské univerzity.

Memorandum o porozumění mezi fakultami

Spolupráce obou fakult vyvrcholila letos 6. června podpisem memoranda o porozumění.

„FIT ČVUT odteď svým studentům se zaměřením na softwarové inženýrství nabízí prestižní příležitost získat dvojité Ph.D.,“ uvedl Robert Pergl, zakladatel a vedoucí Centra pro konceptuální modelování a implementace při katedře softwarového inženýrství na zmíněné české fakultě.

Podmínkou tohoto programu je, že si partnerské univerzity vzájemně uznají vybrané předměty v daném studijním programu, navíc studijní plán je sestaven tak, aby odpovídal požadavkům k udělení diplomu na obou univerzitách.

Úspěšné dokončení programu, jehož výsledkem jsou nejen diplomy z více než jedné země, je jednak prestižní, zároveň dává absolventům výhodu na trhu práce.

Už první uchazeč

První se do double degree programu hlásí doktorand Marek Suchánek, který nyní na FIT ČVUT čerstvě obhájil doktorské minimum na téma Ontologická brána propojující konceptuální modely a normalizované systémy.

„V tuto chvíli připravujeme praktické a procesní náležitosti pro hladký průběh. Marek Suchánek jakožto neohrožený průkopník bude s velkou pravděpodobností děkanem pověřen rolí koordinátora double degree programu. Bude tak nápomocný dalším zájemcům,“ dodal Pergl.

Letní škola v Antverpách

Již od roku 2015 nabízí FIT ČVUT oborově povinný předmět Normalized Software Systems, který každý rok vyučují profesoři z FAE UA. Stává se podle univerzity stále oblíbenějším.

„Abychom uspokojili zájem studentů po technických detailech i praxi přesahující rámec předmětu, od roku 2018 nabízíme letní školu – možnost pro studenty vycestovat na Univerzitu v Antverpách,“ poznamenal vedoucí katedry softwarového inženýrství Michal Valenta, který věří, že spolupráce s Antverpami teď bude pro řadu studentů ještě zajímavější.

Na Univerzitě v Antverpách se navíc pracuje na průlomu v softwarovém inženýrství za posledních několik desítek let: aplikování teorie normalizovaných systémů na udržitelnost rozvoje velkých informačních systémů.

Ačkoli udržitelnost rozvoje je tradiční téma, přístup k problematice je v Belgii podle ČVUT výjimečný ve své exaktnosti, dokazatelnosti i aplikacích v praxi.

Reklama

Související články

Univerzity kvůli plagiátům zostřují dohled

5. 6. 2019, 9:39

Aféry s vykrádáním cizích textů ve snaze dosáhnout na vysokoškolský titul už stály kariéru nejednoho politika v Česku i v zahraničí a zasáhly i vysoko...

Výběr článků