Hlavní obsah

Cenu Earth Prize získali poprvé mladí vědci z Česka a Slovenska

5:48
5:48

Poslechněte si tento článek

Letošní maturant Tomáš Čermák, který působí v Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, a jeho o rok starší kolegyně Anna Podmanická ze Slovenska se stali globálními vítězi Ceny Země 2025 (Earth Prize), kterou studentům středních škol uděluje švýcarská nadace za udržitelnost životního prostředí.

Foto: Akademie věd ČR

Vítězové Anna Podmanická a Tomáš Čermák

Článek

Výjimečné teenagerské duo vyvinulo průlomovou technologii čištění vody PURA, která využívá světlo a plazmu k odstranění znečišťujících látek a boji proti rezistenci vůči antibiotikům. Za to byli studenti už na začátku dubna vyhlášeni evropskými vítězi této ceny, kterou nikdo jiný z Česka nebo Slovenska ještě nezískal.

Zařízení, které vědecký tým vytvořil, dokáže zlikvidovat 98 procent bakterií ve vodě za pouhé tři minuty. Ve vodě ničí zejména bakterie odolné vůči antibiotikům a také další škodliviny.

„Vývojem této inovativní technologie se snažíme zmírnit rizika pro veřejné zdraví, zachovat ekosystémy a zpomalit ztrátu biologické rozmanitosti a zároveň snížit náklady, toxické vedlejší produkty a emise skleníkových plynů pro udržitelnou budoucnost,“ uvedli ke svému projektu mladí vědci.

Společnost PURA, která zastupuje regionálního vítěze pro Evropu, již obdržela 12,5 tisíce dolarů (zhruba 275 tisíc Kč) na rozšíření svého řešení. Nyní se může těšit i na udržitelně vyrobenou vlajku, která bude vyvěšena na jejich školách jako trvalý symbol klimatických inovací vedených mladými lidmi.

„Výběr společnosti PURA jako globálního vítěze ceny The Earth Prize 2025 je silnou připomínkou toho, čeho mohou mladí lidé dosáhnout. Tomáš a Anna spojili s PURA vědeckou excelenci s hlubokým smyslem pro odpovědnost a nabídli řešení, které by mohlo změnit zdraví lidí i planety,“ okomentoval to zakladatel nadace The Earth Foundation Peter McGarry s tím, že jejich práce je přesně tím druhem inovace, kvůli které byla Cena Země vytvořena.

Cenu berou jako začátek cesty

„Stále to nepobíráme. Tohle je teprve začátek. A to nejen náš. Je to důkaz, že i v Evropě dokážeme velké věci a že mladí lidé po celém světě dokážou měnit svět k lepšímu. Vítězství posouvá naši práci na globální úroveň v boji proti znečištění vody,“ reagoval na vítězství Tomáš, který studuje gymnázium v Hradci Králové a byl přijat na Imperial College v Londýně.

S Annou z gymnázia Jura Hronca v Bratislavě chtějí dál zvyšovat povědomí o závažném problému, kterým jsou léčiva a drogy ve vodě, a inspirovat další mladé inovátory, aby se zapojili a pomáhali řešit problémy našeho světa.

PURA byla podle nich navržena tak, aby řešila jednu z nejnaléhavějších, ale často přehlížených environmentálních hrozeb na světě, a to kontaminaci vodních systémů antibiotiky a rezistentními bakteriemi, zejména z nemocnic, farem a průmyslových odpadních vod. Předpokládá se, že rezistence vůči antibiotikům si do roku 2050 vyžádá 10 milionů životů ročně, upozornili.

Foto: Akademie věd ČR

Prototyp přístroje, který Tomáš vyvinul a testoval v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Tomáš, který je prvním středoškolským výzkumným pracovníkem v Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR, se spojil s Annou, oceněnou mladou vědkyní ze Slovenska vybranou do letního programu Oxfordské univerzity. Na základě svého dosavadního výzkumu vytvořili nový dvoustupňový systém, který účinně odstraňuje znečišťující látky a bakterie rezistentní vůči antibiotikům.

Jejich rané prototypy již prokázaly schopnost čistit malé množství vody, takže jsou ideální pro použití v domácnosti. Nyní, s podporou The Earth Prize, tým pracuje na prototypu nové generace, který je schopen zpracovat desítky litrů vody, čímž se PURA přiblíží k dopadu ve velkém měřítku. Dlouhodobou vizí je rozšířit snadno integrovatelnou technologii pro použití v čistírnách odpadních vod.

Nadace pomáhá mladým vědcům

Cílem ceny The Earth Prize je poskytnout příští generaci všechny nástroje, které potřebují k rozvoji svých ekologických řešení s reálným dopadem na život, včetně individuálního mentoringu, vzdělávacích zdrojů a financování ve výši 100 tisíc dolarů pro vítězné týmy. Od roku 2021 se Cena Země dostala k více než 15 tisícům mladých lidí ve 160 zemích a teritoriích a nejlepší týmy získaly 500 tisíc dolarů.

Předchozí žadatelé získali celosvětovou pozornost v médiích a po skončení soutěže pokračují v rozšiřování svých řešení. Například tým Delavo, vítěz z roku 2023, který vynalezl špičkový filtr, který recykluje až 90 procent toxické odpadní vody z praní, se spojil s národním výrobcem a požádal o patent, aby se jejich řešení stalo realitou.

Cenu založila The Earth Foundation, švýcarská nezisková organizace se sídlem v Ženevě, jako způsob, jak posílit a vzdělávat mladé lidi v řešení environmentálních problémů.

Nedávná studie ukázala, že 59 procent mladých dospělých se velmi nebo extrémně obává změny klimatu, a více než 45 procent uvedlo, že jejich pocity ze změny klimatu negativně ovlivnily jejich každodenní život a fungování.

Výběr článků

Načítám