Hlavní obsah

Zlínský Tartuffe: Radovan Král v titulní roli nestárnoucí komedie

5. 12. 2016, 15:44
Novinky, Hana Vondrášková

Radovan Král, vítěz divácké ankety Aplaus 2016 v kategorii nejlepší herec loňské sezóny Městského divadla Zlín, se divákům představí coby pokrytec Tartuffe ve stejnojmenné nestárnoucí Molièrově komedii v režii Pavla Kheka.

Foto: archiv MDZ

Plakát Tartuffe.

Článek

Spolu s dalšími členy uměleckého souboru chystají premiéru na 10. prosince ve Velkém sále.

„Tartuffe je postava řekněme „plastická“ a velmi záleží na režijním výkladu. Tartuffe je takový, jakým mu umožňují být postavy kolem něj. Ta hra je skvělá,“ říká představitel titulní postavy Radovan Král.

Tartuffe. To slovo, to jméno zní skoro jako šifra, jako zaklínadlo. Co se za ním skrývá? Podvodník? Pokrytec? Svatoušek? Nebo skutečně příkladný muž? Ostře satirická komedie o umění slovní manipulace, o schopnosti nasadit si masku svatého, příkladného muže v situacích, kdy je to potřeba. O tom, že postava Tartuffa nachází živnou půdu především v takové společnosti, která poztrácela veškeré základní hodnoty nebo je v marastu doby právě hledá. Když ovšem narazí na Tartuffa, nehledá ty hodnoty zrovna na nejlepším místě.

Tartuffe, umělec ve šmejdovství, jenž vás dokáže totálně oblbnout, umělec v nasazování líbezné masky. Falešný spasitel našich životů. Sladká reklama, která vás ukecá a které nelze odolat. 

Říká se, že každá doba má své Tartuffy. Jakého Tartuffa tedy máme my?

„Chci, aby byl náš Tartuffe jako chlapík z reklamy, který vás zbaví problémů. Oddluží, vyléčí z rakoviny, zařídí vše. Je velmi, velmi těžké mu nenaletět. Na hře mě nejvíc zajímá ta poslední scéna - zjeví se deus ex machina a všechno v dobré obrátí - tak říkám si, že Molière je příliš dobrý autor na takový kýčovitý konec, a samozřejmě to lze vysvětlit tím, že to napsal na popud krále - ale myslím, že Molière byl chytřejší než Ludvík a že tam zaklel něco tajuplného, co možná celého Tartuffa převrací naruby a zásadně proměňuje, kdo na čí straně v této hře stojí a kolik životů má Tartuffe,“ říká režisér inscenace Pavel Khek.

Ve Zlíně naposledy připravil inscenaci Sen noci svatojánské, ale je známý také jako režisér inscenací Kdo je tady ředitel?, Krása na scéně či Ženitba. „Nechte se překvapit, kdo je náš Tartuffe? Můžete během hry tipovat a stejně si myslím, že to neuhodnete,“ dodal režisér. 

Kromě Radovana Krále uvidí diváci na scéně podle návrhu Michala Syrového a v kostýmech Agnieszky Páté-Oldak Romanu Julinovou, Jana Řezníčka, Martu Bačíkovou, Marka Příkazkého, Janu Drgovou, Tomáše Davida, Vojtěcha Johaníka, Evu Daňkovou, Pavla Leicmana a Pavla Vacka.

Tradiční předpremiérová beseda s tvůrci a herci Klevetivá středa se uskuteční 7. prosince v 17 hodin v klubu Dílna.

Reklama

Související témata:

Výběr článků