Hlavní obsah

Zlínská radnice plánuje rekonstrukci zámku

24. 1. 2020, 11:54
Novinky, Vlastimil Langer, PhDr.

Postupnou rekonstrukci zámku, jejímž cílem je, aby se stal multifunkčním zařízením, v němž by své místo nalezlo několik institucí, připravuje zlínský magistrát.

Foto: Vlastimil Langer, PhDr.

Zlínský zámek.

Článek

„Do úvahy přichází umístění infocentra, Živého Zlína, kanceláře architekta města, odehrávat by se zde mohly i kulturní akce. Rekonstrukce by se měla rozdělit do realizačních fází,“ informoval mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

„Naším cílem je přilákání dalších návštěvníků do prostoru zámku. Postupnou rekonstrukcí chceme zámek posunout do podoby, kterou žádají občané i odborná veřejnost,“ řekl primátor Jiří Korec.

Na konci února se upraví nájemní smlouva s organizací Zlínský zámek o.p.s., která se dosud starala o provoz zámku, město tak převezme větší část pronajímaných prostor zpět do správy. Radnice jednala nejen se společností Zlínský zámek o.p.s., ale i se samotnými nájemci.

„V rámci jednání jsme se dohodli na postupu. Vymezili jsme si prostory, které bude o.p.s. využívat a jakou část bude přímo využívat a spravovat město,“ doplnil náměstek primátora Pavel Brada.

Rada města Zlína již dříve schválila výměnu oken, která je plánována na druhou polovinu letošního roku. Náklady na výměnu oken jsou odhadovány na 30 milionů korun.

„Důležitým faktorem spuštění rekonstrukce oken bude přidělení dotace, která by mohla být ve výši až 50 procent celkových nákladů. Pokud dotaci nezískáme, budeme muset výměnu oken zvážit. Pevně však věříme, že ji získáme,“ vysvětlil Jiří Korec.

Město plánuje jít cestou postupné rekonstrukce. Již dříve byly vyhotoveny tři architektonické dokumenty, které jsou podle odborníků v téměř 90 procentech shodné. Vedení města jedná s architektem Pavlem Míčkem, který vypracoval jednu ze studií revitalizace zámku.

„Pavel Míček je autor studie kompletní přestavby zámku, má výborné znalosti a informace ohledně jeho budovy. Je pro nás tedy první volbou pro realizaci postupné rekonstrukce. V případě, že se nedohodneme, budeme oslovovat jiné architekty. V rámci rekonstrukce chceme vyměnit například topení, elektrické rozvody, opravy stěn, fasád i statické zajištění stropů,“ dodal Pavel Brada.

Náklady na postupnou rekonstrukci by se podle mluvčího magistrátu mohly vyšplhat až na 90 milionů korun. Rekonstrukce by zajistila nutné opravy pro fungování objektu zámku. Nejednalo by se však o generální rekonstrukci, ta by byla dražší a časově náročnější.

Reklama

Související témata:

Výběr článků