Hlavní obsah

Zažijte atmosféru kosení luk jako za starých časů

25. 5. 2011, 21:45
Novinky, Martina Žáčková

Svátek ranního rozbřesku - akci s tímto výmluvným názvem můžete zažít v neděli 29. května v zámeckém parku v Buchlovicích. Musíte si ale přivstat. Začátek je ve 4.30 hodin.

Foto: Folklorní studio Buchlovice

Kosení luk stojí za to si výjimečně přivstat.

Článek

Odměnou za brzké vstávání je neopakovatelná atmosféra tradiční oslavy starých tradic v podání mužských a ženských sborů nejen z moravského Slovácka. Vše se odehraje v duchu dávných zvyků.

Za starých časů muži každoročně na konci května odcházeli i na delší čas ze svých domovů, aby sklidili úrodu z luk a pastvin. Sekáči na loukách přespávali a sekli louky za ranní rosy, kdy je tráva ještě křehká. V Buchlovicích můžete být u toho.

Za ranního rozbřesku sekáči začnou kout kosy a poté se za zpěvu pustí do práce. O půl sedmé ráno, jak bývalo zvykem, přivezou dívky mužům na louky koňským povozem snídani - takzvanou škvařežinu z vajíček a špeku a kyšku. Děvčata také musí posečené pokosy rozhodit, aby dobře usychaly, a i ony při práci společně zazpívají.

Muži se po snídani utkají v tradiční neformální soutěži o nejlepšího sekáče Slovácka. Kromě rychlosti a kvality sečení se hodnotí i umělecký dojem a krojová ustrojenost.

Při příležitosti Koseckých písní se v Buchlovicích tradičně schází sbory a soubory z celé Moravy. Zažít jejich zpěv v probouzejícím se parku je zážitek, který do Buchlovic každý rok láká mnoho návštěvníků.

Reklama

Výběr článků