Hlavní obsah

Za Paměť národa můžete poprvé běžet i v Uherském Hradišti

3. 3. 2019, 9:05
Novinky, Petra Kučerová

Post Bellum o. p. s., Gymnázium Uherské Hradiště a spolek Staroměští šohajíci, kteří stojí za festivalem Slovácké léto, pořádají poprvé v Uherském Hradišti pod heslem „za všechny, kteří to nevzdali“ Běh pro Paměť národa.

Foto: Post Bellum o.p.s.
Článek

Smyslem projektu je připomenout osudy pamětníků z projektu Paměť národa a vybrat finanční prostředky na natáčení jejich příběhů.

Běh pro Paměť národa se v minulých letech zabydlel už v několika městech České republiky, poprvé letos zavítá i do Uherského Hradiště, a to v sobotu 18. května. Za myšlenkou přenést tuto aktivitu i do srdce Slovácka stojí Drahomír Hlaváč, učitel dějepisu na Gymnáziu Uherské Hradiště.

„Znalost moderních dějin je důležitá. Paměť národa sleduji dlouho, a když jsem viděl, že je možné připojit se k organizaci běhu, chtěl jsem studentům nabídnout možnost podílet se na projektu, který mi jako učiteli dějepisu dává smysl,“ vysvětluje Drahomír Hlaváč.

Do organizační části přispějí i Staroměští šohajíci, kteří v Uherském Hradišti pořádají úspěšný hudebně-sportovní festival Slovácké léto.

„Náš vklad bude spočívat v tom, že poskytneme trasy na 5 a 10 kilometrů, prověřené už z minulých let Během Slováckého léta. Rádi se zapojíme do propagace, organizace a nabídneme mentory pro studentský tým,“ upřesnil za Staroměstské šohajíky Marek Pochylý.

Studentům není minulost lhostejná

V Plzni, Hradci Králové, Olomouci, Brně a Českých Budějovicích pořádá běhy Post Bellum prostřednictvím svých regionálních kanceláří. V Ostravě sdružení Pant a Post Bellum. V Třebíči Gymnázium Třebíč, studentský parlament Třebíč a Post Bellum. Jakuba Pánka z této obecně prospěšné společnosti těší především zapojení mladých lidí.

„Je to radost. Společně s Třebíčí je Uherské Hradiště další místo, kde se na organizaci akce od začátku podílejí studenti a sami ji tvoří. Moc nás těší, že jim akce dává smysl a že jsou ochotní se přípravě věnovat ve svém volném čase a napřít do toho svoji energii. Další studenti nám pomáhají v jiných městech jako dobrovolníci. A další studenti běží jako účastníci. Všem jim děkujeme,“ uvedl Jakub Pánek.

V Uherském Hradišti budete moci Paměť národa podpořit nejen během, ale taky například historickou procházkou s průvodcem po dějinách města. Výtěžek ze startovného podpoří Post Bellum a natáčení dalších příběhů, primárně vždy v regionech, kde se běh koná. Akci doprovodí výstava příběhů Paměti národa od 28. dubna do 19. května na Masarykově náměstí a řada vzdělávacích i zábavných aktivit pro děti i dospělé.

Záštitu nad Během pro Paměť národa v Uherském Hradišti převzal starosta města Ing. Stanislav Blaha.

Další informace a aktuality najdete na webu nebo ve facebookové události.

Reklama

Související témata:

Výběr článků