Hlavní obsah

Vzácný kakadu palmový pražské zoo pochází ze zabavené zásilky

Novinky, Vratislav Konečný

Ač se to možná nezdá, obchod s exotickými zvířaty je pořádně výnosný. Zloději a pašeráci přitom nemilosrdně drancují přírodu, značná část pašovaných jedinců, většinou v hrozných podmínkách, uhyne. Někdy se podaří včas zásilku zabavit, z jedné takové se narodila pýcha pražské zoo - kakadu palmový.

Foto: zoo Praha

Mládě nevypadá moc vábně.

Článek

Papoušci se kradou a pašují

Kakadu palmový je papoušek, kterého můžeme řadit mezi skvosty ptačí říše. Vyniká nejen svým zbarvením, ale také jedinečným chováním. Mezi chovateli exotických ptáků je o tento druh enormní zájem, proto se dostává do hledáčku pašeráků. Právě z jedné zabavené „zásilky“ pocházejí kakadu palmoví, kteří položili základ chovu v pražské zoo.

Ve volné přírodě žije především na Papui – Nové Guinei a poměrně malém území severní Austrálie v Queenslandu okolo mysu York. Jeho populace čítá jen několik stovek až tisíců exemplářů a klesá, proto byl zařazen do mezinárodní úmluvy CITES o zákazu odchytu a volném nakládání s jedinci chovanými v zajetí. Cena jde v řádech statisíců, všichni jedinci jsou přísně registrováni. Dorůstá 60 centimetrů, váží téměř kilo.

Každý exemplář je zanesen ve speciálním seznamu spolu s DNA, aby se zamezilo jejich krádeži a v případě nutnosti se dali i snáze identifikovat.

Volný odchyt je zakázán

Kakadu palmový je na mezinárodní úrovni přísně chráněn a jakýkoliv odchyt ve volné přírodě je zakázaný. Pražská zoo chová kakadu palmové od roku 2008. První mládě se zde úspěšně vylíhlo v roce 2013. Ve třech měsících věku bohužel uhynulo na vrozenou špatnou funkci ledvin, zkušenosti s odchovem však chovatelé mohli zúročit u dalších dvou mláďat, vylíhnutých 19. června a 21. října 2014.

„Odchov kakadu palmového je velice náročný. Zvládají to jen ti nejlepší a nejzkušenější chovatelé – a v Zoo Praha se nyní zejména zásluhou našeho kurátora Antonína Vaidla podařilo odchovat hned dvě mláďata,“ říká Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Nesmírně náročná piplačka

„Soustředili jsme informace a zkušenosti i ze zámořských zoo, od soukromých chovatelů z Německa, Indonésie a Jihoafrické republiky a z papouščího parku Loro Parque na Tenerife. Na jejich základě jsme stanovili poněkud náročný režim, krmení každou 1 až 1,5 hodiny, což znamenalo 10 až 12 krmení ve dne i v noci,“ vysvětluje náročnou péči o mláďata kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

Každodenní nepřetržitá starost a doslova hodinářská práce se však pražským chovatelům zúročila: starší sameček dosáhne v těchto dnech prvního roku života a druhému mláděti, samičce, je devět měsíců. Oba malí kakaduové společně s chovateli překonali rizikové fáze odchovu. Pražská zoo je tak za uplynulé tříleté období jedinou evropskou zoo, kde se odchov tohoto vzácného druhu papouška podařil.

Výběr článků

Načítám