Hlavní obsah

Výstava v šumperském muzeu představí Zkameněliny severní Moravy

29. 4. 2014, 14:40
Novinky, Vladimíra Krejčí

Milióny let staré mlže i hlavonožce a dvě stovky dalších zkamenělin představí nejnovější výstava Vlastivědného muzea v Šumperku. Fosilie z místních sbírek pocházejí z nalezišť na Štítecku, Úsovsku a Javornicku. Výstava v Hollarově galerii zahajuje vernisáží ve středu 30. dubna.

Foto: Vlastivědné muzeum Šumperk

Zkamenělina mořského hlavonožce amonita.

Článek

„K vidění budou například amoniti, tedy mořští hlavonožci se zavinutou schránkou pocházející z období od mladších prvohor až po třetihory, dále mlži ze svrchní křídy či hřebenatka z neogénu. Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout zuby jeskynního medvěda nebo části pleistocénního koně z poslední doby ledové,“ uvedl autor výstavy Milan Dvořák, zoolog a geolog Vlastivědného muzea v Šumperku.

Připomínka významného paleontologa

Fosilie od prvohor až po čtvrtohory pocházejí ze sbírek šumperského muzea. Několik jich je zapůjčeno z Úsova, kde jsou součástí tamní lichtenštejnské sbírky přírodnin. Prezentaci doplní i fotografie a mapy s vybranými nalezišti v České republice.

Vystaveny budou také dendrity, tedy kusy hornin s drobnými keříčkovitými útvary na povrchu, které vznikají chemickým působením prosakujících vod a podobají se zkamenělinám rostlin.

Výstava připomene i mohelnického rodáka, geologa a paleontologa Richarda Schuberta, jenž padl za první světové války.

Živoucí fosilie

„Návštěvníci se dozvědí také o živoucích zkamenělinách, což jsou druhy, které přežily až do současnosti. Mají řadu prehistorických rysů, kdysi patřily k velké skupině dnes už vyhynulých organismů, jejich příbuzné druhy vymřely. Z rostlin jsou to například cykasy nebo jinan dvoulaločný, jenž se objevil už v prvohorách a je tedy starší než dinosauři. Z živočichů je to třeba prastarý plaz hatérie, nejvíce rozšířený v druhohorách, mořští členovci hrotnatci nebo hlavonožec loděnka,“ objasnil Dvořák.

Hledej dinosaura

Zájemci si na výstavě budou moci zahrát na paleontologa a pomocí štětečku vyhrabat z písku model dinosaura. Dalším zpestřením se stanou valouny ukrývající odlitky zkamenělin.

Výstava zahajuje vernisáží ve středu 30. dubna v 17 hodin. V Hollarově galerii šumperského muzea bude k vidění až do 6. července. Školy si mohou objednat komentované prohlídky.

Reklama

Výběr článků