Hlavní obsah

Výstava Jiřího Netíka u příležitosti 10. výročí Galerie Vaňkovka

Novinky, Lenka Žáčková

Ve dnech 21. dubna – 11. května je k vidění unikátní výstava Jiřího Netíka u příležitosti 10. výročí brněnské Galerie Vaňkovka. Návštěvníci mají možnost zhlédnout v jedinečné kompozici s floristickými dekoracemi jeho 50 uměleckých děl.

Foto: Michaela Kapi

Zahájení výstavy Jiřího Netíka

Článek

Slavnostní zahájení výstavy včetně tiskové konference se uskutečnilo v úterý 21. dubna v 11 hodin v centrální části Galerie Vaňkovka v Brně. Výstavu osobně zahájil Jiří Netík společně s proděkanem Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, Ing. Jiřím Martínkem, Ph.D., a starostou městské části Brno-Střed, Martinem Landou.

Floristické dekorace a jedinečné florální objekty byly vytvořeny v rámci mezinárodního workshopu studentů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Vzhledem ke krásnému spojení dvou výročí - 10. výročí Galerie Vaňkovka a 30. výročí ZF MENDELU - projekt představuje unikátní spojení největší výstavy uměleckých děl Jiřího Netíka v historii a jedinečných floristických dekorací vytvořených v rámci mezinárodního projektu studentů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Slavnostní zahájení zpestřily nejznámější písně z muzikálů v podání herců a zpěváků z Městského divadla Brno. Vystoupili Radka Coufalová, Ivana Vaňková a Lukáš Vlček.

Součástí výstavy je i doprovodný program. Je soustředěn do prvních dnů výstavy, ve čtvrtek 23. dubna proběhne promítání „Dílo Jiřího Netíka u nás i v zahraničí“ s osobním komentářem Jiřího Netíka.

V pátek 24. dubna se v kulturním centru Slévárna uskuteční ojedinělý řezbářský kurz pod odborným vedením Jiřího Netíka a ihned následující úterý 28. dubna proběhne opět ve Slévárně Mezinárodní workshop „Umění a floristika“. Raritou všech akcí je, že budou přístupné veřejnosti. Lidé tak výjimečně budou moci nahlédnout pod pokličku sochařského a floristického umění.

Jiří Netík je současný sochař, řezbář a restaurátor, v jehož tvorbě se především odráží úcta a respekt ke světu a údělu člověka. Jeho rukopis se dá vyjádřit jako významně současný a realistický, precizně vypracované detaily výrazů obličeje, anatomické detaily vypovídají o dokonale zvládnutém řemesle. Hmatatelný výsledek není odrazem naturalismu, ale rezonance umělcovy ideje se zpracovaným materiálem.

Významné realizace:

Hlava Jana Palacha (1989; bronzový odlitek, umístěn ve vstupní hale VUT Brno),

Dvě sochy s tématikou napoleonských bojů (1995; zámek Slavkov),

Socha Santiniho (1996; Křtiny u Brna),

Betlém v životní velikosti (1998; chrám sv. Václava Břeclav),

Hrad duše / Seelenburg (2001; sochařský objekt pro veřejný prostor karmelitánského kláštera v Linci / Rakousko/),

Betlém (2005; do soukromé sbírky kardinála J. Meisnera / Kolín n./Rýnem, Německo /),

Poklad (2006; socha pro bavorskou princeznu na zámek Greillenstein / Rakousko /),

Korpus na kříži / Sv. Don Bosco (2008; - v nadživotní velikosti - pro Saleziány Dona Bosca v Brně - Žabovřeskách

Betlém (2009; - osobní dar papeži Benediktu XVI. na audienci ve Vatikánu

Významná ocenění:  Cena Jihomoravského kraje za přínos v oblasti výtvarného umění (2007)

Související témata:

Výběr článků

Načítám