Hlavní obsah

Vstupní prostory zámku v Přerově září novotou

1. 6. 2020, 16:47
Novinky, Redakce Novinky

Návštěvníci přerovského zámku už budou vstupovat do nově upraveného prostoru pokladny, šaten a zázemí pro průvodce.

Foto: Magistrát města Přerova

Přerovský zámek sídlí na historickém Horním náměstí už od začátku 17. století, postavený byl na místě původního hradu.

Článek

Vybavení z devadesátých let minulého století se stalo minulostí – a vystřídal ho moderní nábytek z ateliéru designéra Radovana Urválka, který ho navrhl podle přání muzejníků přímo na míru.

Zástupci Přerova a Muzea Komenského, které v zámku sídlí, v pondělí 1. června nové prostory slavnostně uvedli do provozu. Úpravu platilo město a dalo za ni milion 133 tisíc korun.

„O nutnosti udělat úpravy u vstupu do zámku se jedná už od roku 2013, ale najít realizátora nebylo jednoduché, opakovaně bylo třeba rušit výběrové řízení, protože se do něj nikdo nepřihlásil – a když se v dalším kole našel zájemce, tak nakonec od smlouvy odstoupil,“ uvedl přerovský primátor Petr Měřínský.

Plánovaná úprava se tak podařila až letos a prováděla se v době nouzového stavu, konkrétně od 25. března.

První, co návštěvníky – kteří tu už někdy byli – upoutá, je změna dispozice. Zatímco dříve byla pokladna vlevo od dveří, teď ji budou mít příchozí po pravé ruce.

„Zaujme i to, že prostory jsou vybaveny atypickým nábytkem – jako jsou vitríny, pult, stoly, věšákové skříně, policové regály a podobně. Toto vybavení přišlo na 796 tisíc korun,“ řekla primátorova náměstkyně Hana Mazochová.

Připomněla rovněž, že součástí zakázky byly elektrikářské práce, takže tady jsou za 180 tisíc korun nové vypínače, zásuvky i zajímavé osvětlení. Novotou voní rovněž podlahy – ty byly za 96 tisíc vybroušeny, doplněny lamelami a natřeny speciálním lakem. A čerstvá je také výmalba, které předcházela úprava stěn, očištění stávajících vrstev maleb, bandážování trhlin či prasklin a penetrace – to vše za 61 tisíc.

Nová podoba historické místnosti se podle ředitele Muzea Komenského Radima Himmlera podařila. Pracovalo se na ní dva měsíce a ředitel výsledek i spolupráci s městem ohodnotil slovy: „Úprava odpovídá našim představám, je zdařilá. Mezi muzeem a městem existuje jakási gentlemanská dohoda – my platíme městu nájem a z peněz města se pak provede úprava, která zhodnocuje zámek. V minulosti se například z těchto peněz opravovaly některé sály a teď přišla na řadu recepce.“

Reklama

Výběr článků