Hlavní obsah

Vodní záchranáři ošetřovali především kolapsové stavy a neukázněné opilce

21. 7. 2014, 15:39
Novinky, Adéla Černá

Parný víkend byl náročný pro všechny. Nejen pro milovníky vodních radovánek, ale především pro záchranáře, neméně pak ty vodní, kteří slouží na I. Novomlýnské nádrži.

Foto: Václav Šálek

Ilustrační foto - Vodní záchranná služba ČČK při hlídkové činnosti

Článek

Léto se nám letos vydařilo, a tak i vyhřátá voda svádí ke koupání. Nejinak tomu bylo i na Novomlýnských přehradních nádržích.

Na té první, kde slouží členové Vodní záchranné služby Českého červeného kříže, měli v uplynulém víkendu poměrně napilno. Rekreanty horké počasí velmi často svádí k popíjení alkoholu. Ne nadarmo se však říká, že všeho je potřeba činiti s mírou. Ti, kteří svou míru neodhadli, tak přidělali spoustu starostí vodním záchranářům.

Hlavní příčinou nehod byl alkohol

Jak tomu bylo o dvou víkendových dnech, informoval vodní záchranář Senad Kolář.

„Tři naše výjezdy proběhly v součinnosti se Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje (ZZS JmK) a další tři ve spolupráci s Policií ČR (PČR). Za zmínku stojí případ, kdy jsme byli voláni k mladému muži v bezvědomí. Po příjezdu na místo se ukázalo, že muž je agresivní a pravděpodobně pod vlivem návykových látek. Následně byla přivolána na místo PČR  a ZZS JmK, které byl pacient předán. Další výjezd, u kterého jsme spolupracovali se složkami IZS, byl případ mladého muže, který byl napaden neznámým útočníkem a utrpěl několik kopanců do hlavy. Muži naši záchranáři nasadili krční límec kvůli podezření na poranění krční páteře a byl taktéž předán ZZS JmK,” uvedl Kolář.

Zásahů je letos hodně

„V období od 18. do 20. července jsme na naší lokalitě u I. Novomlýnské nádrže zasahovali u celkem 22 případů zdravotnického charakteru a u 1 technického zásahu,” uvedl Kolář.

„Nejčastějším důvodem k zásahu bylo poranění končetin – tržné a řezné rány, zhmožděniny a luxace. Tato poranění byla ošetřena našimi záchranáři a v případě potřeby byli pacienti odesláni do zdravotnického zařízení k dalšímu řešení. Časté byly též kolapsy následkem horkého počasí.”

Zajímavým byl také zásah, ke kterému byli voláni vodní záchranáři v pátek v odpoledních hodinách. Zúčastnili se pátrání po ztraceném šlapadle, jehož posádkou byla mladá rodina. S ohledem na zhoršující se stav počasí bylo nutné šlapadlo lokalizovat a zajistit jeho bezpečný návrat do přístavu, jak se také stalo.

Kde vodní záchranáře najdete

Veškeré podrobnosti o službách a lokalitách, kde vodní záchranáře Českého červeného kříže naleznete, jsou k dispozici na stránkách www.vzsbrno.cz a www.vzsnovemlyny.cz.

Reklama

Výběr článků