Hlavní obsah

Vladimír Mišík představuje na pátém Královském večeru rockové balady v luxusním balení

27. 4. 2014, 12:50
Novinky, Robert Rohál

Jsou kompilace a Kompilace - ta s názvem Královský večer rozhodně patří mezi ty druhé. Vladimír Mišík si v tomto případě sám vybral písně stylově zařaditelné jako poetické balady, jejichž zhudebnění patří mezi jeho nejzásadnější přínosy tuzemské rockové muzice.

Foto: archiv autora

Vladimír Mišík na jevišti.

Článek

Grafik Karel Haloun, Mišíkův nejčastější partner při vkládání písniček do kongeniálních obalů, proměnil obvyklou krabičku DVD formátem i vnitřní úpravou v opravdovou knihu. Komplet textů, opatřených pro tuto příležitost také anglickými překlady spisovatele Jana Nováka, doprovází sada grafik, původně vzniklých přímo pro Mišíkovy songy.

Posluchači najdou na této supraphonské kompilaci zhudebnění básnického odkazu Františka Gellnera, Václava Hraběte, Josefa Kainara, ale také třeba Jiřího Suchého nebo Jiřího Dědečka. Zčásti jsou to Vladimírovy největší sólové hity (Proč ta růže uvadá, Stříhali dohola malého chlapečka, Variace na renesanční téma nebo ještě flamengovské Já a dým), značný podíl pak připadá písním, doplňujícím sestavu do promyšleného celku (Balada, titulní Královský večer, Romeo se kácí, Kdybych už měl umřít, Sochy, Co jsem si vzal nebo Sadem, lesem, parkem).

Písně, jinak nahrávky z let 1972 - 2010, sice můžete znát, ale zpěvákův "copyright" na jejich konkrétní výběr, nový zvukový remastering a kombinace s ilustracemi z toho činí mnohem víc. Je to doklad doby, lidí, muziky, je to poslouchání, počtení a pokoukání zdaleka nejen pro ty, kteří na dnes již zlidovělých singlech či důležitých albových skladbách dospěli.

Velkoryse vypravený výběr v 52 stranách jedinečného bookletu přináší také rozhovory Ondřeje Bezra s Vladimírem Mišíkem a Karlem Halounem.

Reklama

Výběr článků