Hlavní obsah

Vítězové Rozpočti si to! si užívali hlavní ceny - workshopu v Paralelní Polis

14. 10. 2019, 18:30
Novinky, Renata Majvaldová

V Paralelní Polis v Praze-Holešovicích se 9. října odehrál workshop Paralelní poznávání pro vítěze SŠ on-line hry Rozpočti si to! Zúčastnili se ho studenti 3. ročníků z VOŠ a SŠ v Českých Budějovicích a Hotelové školy Brno. Pořadatelem soutěže je yourchance o.p.s. Každoročně se hry účastní přes tisíc žáků z celé ČR.

Foto: Paralelní Polis
Článek

Cílem celodenního workshopu Paralelní poznávání v bylo mladé generaci zábavnou a interaktivní formou představit témata jako je 3D tisk nebo hydroponické pěstování rostlin.

V pestrém programu nechybělo představení celého konceptu Paralelní Polis nebo přednáška o základech kryptoměn, během které si žáci mohli vyzkoušet svůj vůbec první nákup kávy pomocí krypta v místní kavárně Bitcoin Coffee. Součástí odpolední části byl workshop digitální sebeobrany, jehož cílem bylo poukázat na skryté hrozby, které mohou na internetu potkat každého z nás.

„Akci hodnotím pozitivně. Vzdělávací systém bohužel nestihne pokrýt témata, kterým se v Paralelní Polis věnujeme a která jsou den ode dne aktuálnější. Věřím, že jsme zvládli v dětech vzbudit aspoň malý zájem o osobní internetovou bezpečnost a že se budou i nadále sebevzdělávat,” uvedla Kateřina Mareková z Paralelní Polis. „Pro Paralelní Polis to byla vůbec první akce podobného druhu, ve vzdělávání studentů chceme ale určitě pokračovat i do budoucna,” dodala.

Jaké byly dojmy učitelů a studentů?

„Workshop byl pro nás přínosem. “Svět-paralelní polis” je opravdu hudba budoucnosti. Zdokonalili jsme se v kryptoměnách a kluci již sledují vývojové křivky bitcoinu. Hydroponie je pro většinu studentů novinkou, kterou by mohli někdy v budoucnu vyzkoušet. Nejvíce studenty zaujal 3D tisk a stavba domů. Přednáška o digitální sebeobraně byla jako třešnička na dortu. Domnívám se, že takové informace by měly být také součástí výuky,“ shrnula akci Hana Pospíšková, učitelka Hotelové školy v Brně.

„Den strávený v Paralelní Polis byl příjemným zpestřením vyučování. Všechny přednášky nás zaujali, ale nejzajímavější byla přednáška o virtuální bezpečnosti, kde se s námi Mario podělil o své zážitky a zkušenosti z virtuálního světa. Mohli jsme si zkusit, jestli nás někdo „neheknul“ a získali jsme přístupy na nové weby,“ sdělily po akci Kačka a Verča z Českých Budějovic.

Co je Paralelní Polis? 

Paralelní Polis sídlící v pražských Holešovicích propojuje svou činností vědu, umění a nové technologie. Experimentuje s kryptoměnami a bitcoinovou ekonomikou, soběstačností a open source technologiemi.

Jednou z hlavních aktivit Polis je edukace širší veřejnosti v těchto oblastech, medi další aktivity pak patří Enviro nebo Bitcoin meetupy, hackhatony, kurzy a přednášky o 3D tisku nebo bezpečnosti na internetu.

Co je Rozpočti si to!?

První ročník on-line hry se uskutečnil v roce 2013 a za uplynulé ročníky se soutěže zúčastnilo více než 7000 žáků ze ZŠ a SŠ. Smyslem soutěže je rozvinout finanční gramotnost účastníků – žáků, rodičů a učitelů, a to zejména v tématu domácího hospodaření.

Soutěž je postavena na hře, která běží ve webové aplikaci. Soutěží se v týmech, kdy týmy mohu být školní i rodinné, kdy je dospělou osobou jeden z rodičů nebo oba rodiče a jejich děti. Registrace probíhá přímo ve webové aplikaci na stránkách hry www.rozpoctisito.eu. Nejúspěšnější týmy postupují do velkého pražského finále v dubnu 2020.

Reklama

Související témata:

Výběr článků