Hlavní obsah

Vinaři z Břeclavska dobývají svět

24. 5. 2011, 8:14
Novinky, Jiří Lukeš

Vinaři z Břeclavska slavili v minulém týdnu opět se svými produkty v zahraničí obrovský úspěch. Z jedné z nejslavnějších světových vinařských soutěží Concours Mondial de Bruxelles si odvezli domů 21 medailí. V soutěži bylo hodnoceno 7386 vzorků vín z 49 zemí celého světa.

Foto: Jiří Lukeš

Moravská vína si získávají ve světě stále větší oblibu.

Článek

Tu nejcennější, velkou zlatou, si odvezl krumvířský vinař Josef Valihrach za Chardonnay, výběr z hroznů 2007. Velkou zlatou medaili se přitom moravským vinařům podařilo získat na Concours Mondial de Bruxelles (CMB) vůbec poprvé v historii.

Odborná porota přisoudila také zlatou medaili Vinařství Baloun z Velkých Pavlovic za Ryzlink vlašský pozdní sběr 2010. Dále Vinařství Baloun získalo ještě další dvě stříbrné medaile. Druhou zlatou medailí se v Mikulově bude pyšnit Vinařství Volařík za Chardonnay výběr z cibéb 2008. Celkově si moravští vinaři vyhráli jednu velkou zlatou, dvě zlaté a 18 stříbrných medailí.

"Rád bych ocenil profesionálně zajištěný způsob hodnocení, což u tak vysokého počtu vzorků není vůbec jednoduché. Zároveň bych chtěl blahopřát všem držitelům medailí z České Republiky, zejména Jožkovi Valihrachovi, jehož velká zlatá medaile je opravdu výjimečným úspěchem. Je to poprvé, co České republika získala na CMB velkou zlatou medaili,“ řekl ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, který byl členem mezinárodní komise degustátorů CMB.

„Na bruselské soutěži se našim vínům nezvykla dařilo. Velká zlatá medaile je pro mě obrovským úspěchem a stále tomu nemůžu uvěřit,“ uvedl dojatý Josef Valihrach.

Společnou prezentaci moravských a českých vín organizačně zajišťovalo Národní vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu. Z České republiky to bylo 113 vzorků 29 vinařských firem.

Soutěž se konala poprvé v roce 1994 v Brugách, kdy se hodnotilo „pouze“ 861 vzorků. V následujících letech se hodnocení konalo v Bruselu a dalších městech Belgie. Už tehdy se z Concours Mondial de Bruxelles stala jedna z nejprestižnějších světových soutěží vín, přesto se v roce 2006 organizátoři rozhodli ještě více posílit její mezinárodní charakter a přesunuli hodnocení z Belgie do významných evropských měst. Začalo se v Lisabonu, následoval Maastricht, Bordeaux, Valencie, vloni Palermo a letos Lucemburk. 

Reklama

Výběr článků