Hlavní obsah

V Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí startuje cyklus přednášek

19. 2. 2016, 13:54
Novinky, Adéla Beranová

V Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí se rozjíždí celoroční přednáškový cyklus, který se bude věnovat nejen kultuře a umění, ale také širším společenským tématům a zajímavým lidským příběhům. První přednáška proběhne 25. února.

Foto: Pixar
Článek

Cyklus zahájí přednáška Doc. Pavla Hoška Th.D. s názvem Židé - vyvolený národ? Pavel Hošek je vedoucím katedry religionistiky na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy a kazatelem Církve bratrské. Zabývá se vztahem teologie a kultury, odborně se věnuje vztahu teologie a vědy o náboženství a také předpokladům a možnostem mezináboženského dialogu a mezináboženské spolupráce. Na přednášce bude odpovídat na otázky Co znamená, když se řekne, že Židé jsou vyvolený národ? Jak se "vyvolenost" Židů projevovala v dějinách? Jak se projevuje dnes? Co si o své vyvolenosti myslí sami Židé? Co k tomu říká Bible? a mnohé další. Přednáška se uskuteční 25. února v 17.30 hodin.

Druhou přednášející je Věra Sosnarová, která bude 17. března vyprávět o svých životních zkušenostech z ruského pracovního tábora na Sibiři. Zatímco většina lidí oslavovala v květnu 1945 konec války, Věře Sosnarové právě začínaly kruté časy. Patřila k tisícům lidí, které pozatýkala nechvalně proslulá NKVD, která vnikla na naše území spolu s tanky osvoboditelů. Věře Sosnarové z Brna bylo tehdy 14 let a spolu s ní odvezli i její matku a 9letou sestru Naďu. Doplatily na to, že matka byla Ruska, která po bolševické revoluci v roce 1917 opustila s českými legionáři Rusko a našla nový domov v Československu. Tím se ocitla na černé listině zrádců, které chtěl stalinský režim ztrestat. 

V pracovních táborech, dolech, kolchozech atd. strávily Věra se sestrou celkem 19 let (od konce roku 1945 do léta 1964). Jejich matka přežila v pracovním táboře jen 3 měsíce. Roku 1964 Věru se sestrou na přímluvu předsedy jednoho ruského kolchozu propustili do JZD Znojmo, kam docestovaly na počátku roku 1965. Při odjezdu ze Sovětského svazu i při příjezdu do vlasti musela podepsat úplnou mlčenlivost, kterou z obavy o opětovné odvedení na Sibiř dlouho neporušila. O této části její minulosti se nikdy nedozvěděl její manžel a dlouho ji neznali ani její dva synové.

S dubnovou přednáškou přijde trochu odlehčení a zároveň první exkurz do umělecké oblasti. Vedoucí Ateliéru Animované tvorby FMK UTB Mgr. Lukáš Gregor, Ph.D. přiblíží tvorbu studia Pixar. Animované filmy z jejich dílny patří ke klenotům rodinné hollywoodské zábavy. Díváme se na ně všichni. Bez ohledu na věk, pohlaví nebo národnost. Co stojí za úspěchem studia? Co tvoří tzv. poetiku jeho filmů? 12. dubna nahlédnete pod povrch "pixaráckého" vyprávění a zjistíte, jak vlastně lze (animovaný) film vnímat coby objekt vědy.

Všechny přednášky se uskuteční ve freskovém sále v 1. patře Muzejního a galerijního centra.

Reklama

Související témata:

Výběr článků