Hlavní obsah

V Domažlicích platí povinné čipování psů

31. 1. 2017, 9:14
Novinky, Alena Lochmannová

Zastupitelé Domažlic na svém lednovém zasedání schválili Obecně závaznou vyhlášku č.2/2017 o trvalém označování psů. Všichni majitelé psů tak musí nechat svá zvířata označit, čas na to mají do konce letošního srpna. Radnice jim na náklady s čipováním přispěje až 600 korunami.

Foto: Alena Lochmannová

U očipovaného psa se v případě ztráty snadno zjistí majitel.

Článek

Zajít k veterináři, nechat označit psa speciálním mikročipem a zavést údaje do elektronické evidence. To bude obnášet povinné čipování psů, které v Domažlicích nařizuje nově schválená vyhláška. Majitelé psů tak musí učinit do 31. srpna a ti, kteří si pořídí štěně, by tak měli učinit od 3 měsíců jeho stáří. Na městský úřad potom stačí donést doklad od veterináře a radnice poplatek za označení psa proplatí až do výše 600 korun.

„V Domažlicích máme kolem devíti stovek evidovaných psů a ročně jich strážníci v ulicích města odchytí kolem devadesáti. Pokud budou zatoulaní psi označení čipem, výrazně se tak usnadní práce při hledání jejich majitele. Rychlejší dohledání majitele usnadní i komplikace v případě, že by pes někoho pokousal,” uvedl starosta Domažlic Miroslav Mach.

U očipovaného psa se totiž v případě ztráty snadno zjistí majitel. Stačí čip přejet speciální čtečkou a kontakty se okamžitě zobrazí. Čip se aplikuje pomocí jednorázové sterilní jehly do podkoží, nejčastěji na levou stranu krku. Samotná aplikace je skoro bezbolestná a lze ji přirovnat k očkování. Pro cestování se psem do zahraničí (EU) platí povinné čipování od roku 2004. 

Starší nebo nemocní psi, u kterých veterinář shledá, že by jim čipování mohlo zdravotně ublížit, označení již nebudou muset absolvovat. Na úřad ale musí jejich majitel donést potvrzení.

„Věřím, že se u nás vyhláška ujme, a jsem si jistý, že postupně začne platit i v dalších městech, protože problematika zatoulaných a ztracených psů trápí všechny starosty a obce a města stojí odchyt zvířat a následná péče o ně nemalé prostředky,” dodal domažlický starosta.

Kromě obecně závazné vyhlášky o trvalém označení psů schválili zastupitelé Domažlic ještě Obecně závaznou vyhlášku č. 1/2017 o místním poplatku ze psů, která mimo jiné zvyšuje poplatek ze psů o zhruba 100 korun za rok.

Reklama

Výběr článků