Hlavní obsah

V centru Ostravy má vyrůst mrakodrap o 60 podlažích, nejvyšší v České republice

25. 6. 2020, 9:46
Novinky, Josef Zajíc

Jedinečný pozemek v centru Ostravy podél ulice 28. října, označený jako Slza, prodává město Ostrava ostravské společnosti, která na něm postaví obchodně administrativní centrum s hotelem a byty - má mít 60 pater a výšku 238 metrů. Dosud nezastavěné území o rozloze téměř 8300 metrů čtverečních kupuje společnost RT Torax za 61,7 milionu korun s DPH.

Foto: Zdroj MMO

Vizualizace budoucí stavby. V popředí nejvyšší tuzemská radniční věž.

Článek

Prodej schválili ostravští zastupitelé na svém zasedání 24. června.

O záměru prodat pozemky ve tvaru slzy rozhodli ostravští zastupitelé v květnu 2019.  Do konce září 2019 měli zájemci lhůtu pro předložení nabídek. Město jako součást záměru určili parametry, které hodnotila pracovní skupina. Stanovena byla minimální nabídková cena ve výši 37 milionů korun. Město Ostrava požadovalo, aby měl objekt minimálně dvanáct nadzemních podlaží a byl v souladu s platným územním plánem a základními funkčními a prostorovými regulačními podmínkami z ledna 2019.

„Již od 90. let minulého století se mluví o tom, že by na pozemku tak zvané slzy měl vyrůst výškový objekt. Projekt Ostrava Tower toto beze zbytku naplňuje. Šedesátipatrová budova s výškou 238 metrů by se navíc stala nejvyšší stavbou v České republice.  Vznik této dominanty zároveň doplní postupný rozvoj Nové Karoliny v moderní čtvrť s kvalitním bydlením a bohatou občanskou vybaveností. Postupná dostavba území, které ještě do roku 1986 bylo černouhelným dolem s koksovnou, architektonicky propojí historické jádro města na jedné a Dolní oblast Vítkovice na straně druhé,” uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Své nabídky podali dva zájemci. Společnost RT Torax splnila podmínky a zároveň předložila atraktivní a neočekávané řešení. Ivestor bude na pozemku stavět obchodně administrativní centrum s dvěma věžemi - obytnou s 48 a administrativní s 60 podlažími.

V obytné věži budou byty. Ve spodních patrech administrativní věže vzniknou kancelářské prostory, horní části hotel s vyhlídkovou restaurací. V parteru potom komerční prostory a konferenční centrum. Součástí stavby budou společné podzemní garáže pro zhruba 700 aut. Parter propojí nákupní centrum Forum Nová Karolina, ulicí 28. října a městský bulvár Jantarová.

„Oblast Karolina je pro řadu lidí stále citlivé téma, často vnímané jako konflikt s historickým jádrem města. Za přínosnější ji považuji vnímat jako soudobou čtvrť, která dlouhodobě posílí centrum města. Převod pozemků je smluvně vázán na úhradu celé kupní ceny a také na vydání pravomocného stavebního povolení, o které musí firma požádat do prosince roku 2022. Objekt musí být postaven do května 2026. Město má na pozemky až do zkolaudování nového objektu předkupní právo,” informovala náměstkyně primátora města Ostravy Zuzana Bajgarová.

Pozemky, označované jako Slza, se nacházejí v Moravské Ostravě podél ulic 28. října, Karolina, dále jsou ohraničeny ulicemi Těžařská a Porážková. Lokalita v centru města je obklopena budovami s občanským vyžitím. Z jihu je vjezd do podzemního parkoviště nákupního centra Forum Nová Karolína.

„V nejbližší době nás čeká náročný geologický průzkum pozemku. Od jeho výsledků se bude odvíjet přesnější podoba připravovaného projektu. Bude se jednat o unikátní stavbu nejen pro Ostravu, ale i pro celou Českou republiku,” řekl jednatel společnosti RT Torax a jeden z realizátorů projektu Tomáš Häring.

Reklama

Související témata:

Výběr článků