Hlavní obsah

V Bohumíně zaměstnali na úklid města lidi z ubytoven

8. 8. 2014, 10:34
Novinky, Lucie Balcarová

Rekordní počet lidí na veřejně prospěšných pracích mají v Bohumíně. O čistotu města se tady stará od prázdnin 230 dlouhodobě nezaměstnaných. Poslední stovku nováčků bez práce nabraly městské technické služby z řad obyvatel ubytoven.

Foto: Pavel Čempěl

Veřejně prospěšní pracovníci v Bohumíně mají na pracovních vestách identifikační čísla, aby jejich práci mohla kontrolovat i veřejnost.

Článek

Úřad práce se tak ve spolupráci s městem zaměřil na ty, kteří se vyhýbají práci, zneužívají tak sociální dávky a stát jim platí bydlení na ubytovnách.

„S úřadem práce máme skvělou spolupráci, a proto jsme jej požádali, aby přednostně vybral pro tuto práci ty, kteří bydlí na ubytovnách. Chtěli jsme, aby se už celý den nepoflakovali a nedráždili pracující, a aby si zasloužili peníze, které dostávají od státu na sociálních dávkách či dávkách na ubytování. Náš záměr vyšel. Zaměstnali jsme téměř stovku lidí z ubytoven. A ti, kteří práci buď hned odmítli, nebo do pracovního poměru pak nenastoupili, úřad práce vyřadil ze své evidence. Stát jim tím pádem přestal platit zdravotní pojištění a nemají na půl roku nárok na sociální dávky,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že z evidence úřadu práce tak bylo vyřazeno asi dvacet procent vytipovaných lidí z ubytoven.

Mzdu a pojištění veřejně prospěšným platí stát, a to prostřednictvím úřadu práce. Ten může na jedno pracovní místo veřejně prospěšného pracovníka přispět až 13 tisíc korun včetně pojištění, VPP obvykle pobírá minimální mzdu, a to 8,5 tisíce korun.

„Peníze by od státu tito lidí stejně dostali, jen ve formě dávek, teď si je ale musí odpracovat jako většina z nás. Město to nestojí téměř nic. My platíme jen jejich pracovní pomůcky a oblečení, plat jejich dozorce a také likvidaci odpadu, který při úklidu města seberou,“ doplnil starosta.

Dodal, že vloni město vynaložilo na VPP 2,4 miliónu korun, letos se kvůli navýšení počtu pracovníků počítá s částkou 3,4 miliónu korun.

Ještě letos v dubnu přitom pracovalo v Bohumíně na veřejných pracích 130 lidí, v průběhu června a května nabraly technické služby BM servis dalších sto lidí, a to převážně obyvatele ubytoven. V Bohumíně tak teď pracuje rekordní počet veřejně prospěšných pracovníků v celé ČR.

„Pracovní smlouvy mají vždy na půl roku. Počítáme s tím, že v tomto počtu se budou starat o čistotu města minimálně do konce tohoto roku. My jim pracovní smlouvy můžeme pak prodloužit,“ uvedl ředitel BM servisu Marek Pieklo.

Hlavní parketou uklízecích čet je úklid a čištění města, sekání trávy, likvidace černých skládek nebo čištění potoků. Naposledy v Bohumíně vyčistili například skřečoňský potok. Teď pracují na pročištění Mlýnky v Bohumíně-Šunychlu.

„Mezi současnými VPP je řada těch, kteří chtějí pracovat a práce si váží, a ty je zapotřebí ocenit. Lidé z ubytoven, které jsme teď pro tuto práci připrali ji ovšem mají za trest a ne za odměnu," uzavřel starosta s tím, že v Bohumíně je přes dva tisíce nezaměstnaných.

Reklama

Související témata:

Výběr článků