Hlavní obsah

V Bohumíně o týden prodloužili sezonu na řece Odře, k mání jsou ještě volné lodě

14. 8. 2019, 16:44
Novinky, Lucie Balcarová

Stovky lidí už o prázdninách přilákala do Bohumína městská půjčovna lodí. I když jsou téměř všechny termíny i lodě pro splutí řeky Odry beznadějně obsazené, přidává město v září ještě čtyři další sjezdy. Na vodu tak bude moci vyrazit dalších 200 lidí.

Foto: Lucie Balcarová

Vodácká sezóna na řece Odře se o týden prodlužuje. Lodě k zapůjčení jsou k mání na webu www.bohumin.cz.

Článek

„Původně jsme Odru chtěli zamykat v sobotu 14. září. V ten den se ale plánují Poláci na starém hraničním mostě tradiční Jarmark na hranici, který vždy přiláká stovky lidí. Proto jsme se s našimi polskými sousedy dohodli, že společné uzamykání o týden posuneme. Vodáci si tak budou moci užít řeku o týden déle,“ uvedla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová.

Půjčovna lodí, kterou provozuje město prostřednictvím dobrovolných hasičů ze Starého Bohumína, bude tedy fungovat ještě v sobotu 14. a neděli 15. září, a to dopoledne v 9 hodin a odpoledne ve 14 hodin.

Lodě se rezervují on-line na městském webu. Zájemci si mohou vybírat z dvacítky různých lodí, a to od čtyřmístných raftů přes trojmístné i dvojmístné plastové či gumové kánoe. K vypůjčení je i vybavení, jako jsou pádla, plovací vesty či nepromokavé lodní vaky. Půjčovné je zdarma, vodáci platí pouze za převoz lodí z cíle do startu, a to 100 korun za kánoi a 200 korun za raft.

„Bohužel se nám stává, že si loď zarezervují i tací, kteří na vodu nakonec vůbec nevyjedou a svou rezervaci vůbec nezruší. My s nimi ale počítáme a lodě pro ně blokujeme. Pak nám na břehu zůstávají prázdné, přestože o ně měli zájem jiní, ale už se na ně v rezervačním systému nedostalo. Apelujeme proto na všechny, kdo zjistí, že Odru nakonec nepojedou, aby své rezervace co nejdříve zrušili,“ sdělil za starobohumínské hasiče jejich velitel Jan Hanusek.

Dodal, že ti, kterým se loď nepodařila zarezervovat, mohou zkusit štěstí s jejím půjčením přímo v den sjezdu u řeky. „Třeba se loď na poslední chvíli uvolní. Za letošní sezonu se nám to už stalo u dvaceti lodí,“ upřesnil Hanusek.

Sjezd řeky Odry začíná v těsné blízkosti náměstí Svobody ve Starém Bohumíně u nástupního místa pro vodáky za starým hraničním mostem. Tam mohou vodáci v klidu zaparkovat a vyměnit auto za loďku. Plavba přes chráněné meandry Odry končí přibližně po dvou hodinách a sedmi kilometrech za soutokem s řekou Olší v polském Zabełkówě za silničním mostem. Do Bohumína na místo startu odvezou vodáky zpět dobrovolní hasiči.

S vodáckou sezónou na Odře se v Bohumíně rozloučí v sobotu 21. září. Uzamykání řeky propukne v 10 hodin. Vodáci, kteří se chtějí akce zúčastnit, si musí zamluvit loď v předstihu na e-mailu smidova.miroslava@mubo.cz. Rezervace probíhá do středy 18. září.

Reklama

Výběr článků