Hlavní obsah

V Bohumíně finišují s proměnou sídliště v Jateční ulici

17. 7. 2017, 11:32
Novinky, Lucie Balcarová

Tříletá regenerace sídliště Čs. armády, Jateční a Okružní v centru Bohumína a jeho veřejných ploch letos finišuje. Poslední čtvrtá etapa stojí 7 miliónů korun a týká se prostranství u zdejších nízkých obytných domů v Jateční ulici. Stavební práce potrvají až do konce srpna.

Foto: Pavel Čempěl
Článek

„Odstraňují se staré povrchy chodníků, někde byly betonové, jinde asfaltové. Po rekonstrukci dostanou jednotně zámkovou dlažbu a nové obrubníky. Projekt počítá i s přeasfaltováním příjezdové cesty k domům. V lokalitě opravíme i prostor pro kolmá parkovací stání, která budou mít nově zatravňovací dlažbu. Vznikne tady celkem 22 míst k zaparkování,“ sdělila Lenka Jochimová z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Sídliště se dočká i nového veřejného osvětlení a zeleně. Prokouknou také stanoviště pro separační kontejnery. Protože se projekt připravoval už před několika lety, bylo zapotřebí jej aktualizovat. Změna se dotkla veřejného osvětlení. V původním návrhu totiž byly starší modely lamp, nově se už ale v Bohumíně instalují jen stejně vypadající úsporné lampy.

Pouze jediné části sídliště se proměna bohužel nedotkne. Patří soukromým zahraničním vlastníkům, které se městu ani po letech úsilí nepodařilo kontaktovat, a tak prozatím zůstane v původním stavu.

„Snažíme se pozemky odkoupit nebo získat souhlas k opravě od vlastníků už několik let, ale zatím bezúspěšně. Vlastníci jsou z Izraele a s městem nijak nekomunikují, je i otázkou, zda jsou vůbec naživu. Pokud ne, pozemky by v tom případě získal stát. Zdejší obyvatelé se tedy v budoucnu opravy určitě dočkají, ale musejí si na ni ještě nějakou chvíli počkat, než se nám složitou pozemkovou situaci podaří vyřešit,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Proměna vnitrobloku o rozloze 23 tisíc metrů čtverečních odstartovala předloni. Tehdy se práce zaměřily na veřejné plochy v blízkosti ulici Čs. armády a Okružní. Opravovaly se cesty, chodníky, parkovací místa. Vznikla tady nová dětská hřiště, přibyly lavičky, veřejné osvětlení a zeleň. Šlo o první dvě etapy projektu, které stály 23 miliónů a u kterých většinu nákladů pokryla evropská dotace.

Stavební práce mezi nízkými domky v Jateční ulici měly být třetí etapou a proběhnout už vloni. Ale hlad po parkovacích místech upřednostnil nejprve čtvrtou etapu - vznik nového parkoviště v Jateční ulici s osmdesátkou parkovacích míst. To vyrostlo na ploše 2200 metrů čtverečních, stálo tři milióny korun a město jej hradilo ze svých zdrojů bez dotace, stejně jako letošní finální etapu projektu.

Reklama

Výběr článků