Hlavní obsah

Turisté se loni vydali na jih Čech v rekordním počtu

19. 2. 2020, 12:22
Novinky, Petr Pokorný

Jihočeský kraj loni zaznamenal rekordní, historicky nejvyšší návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení (HUV). Vyplývá to z výsledků čerstvě zveřejněné analýzy návštěvnosti regionu zpracované Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

Foto: Petr Pokorný

Turistům má Jihočeský kraj co nabídnout.

Článek

Jejím rozborem se už podrobně zabývá také Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR), která získaná data využije pro cílené směřování nové turistické nabídky na konkrétní návštěvnické skupiny.

„Podle předběžných výsledků vykázala v loňském roce jihočeská hromadná ubytovací zařízení (HUZ), čili hotely, penziony, kempy a podobně, meziroční nárůst hostů a jejich přenocování o zhruba tři procenta a ustavila tím nový rekord v návštěvnosti kraje,“ konstatovali statistici. V reálných číslech to znamená, že se na jihu Čech ubytovalo loni bezmála 1,8 milionu hostů na téměř 4,5 milionu nocí.

„Oproti roku 2018 se v HUZ Jihočeského kraje ubytovalo o 61 tisíc hostů více a počet přenocování se zvýšil o 123 tisíc nocí. Na jednoho hosta připadalo v průměru 2,5 přenocování, přičemž průměrný host z ČR přespal třikrát a průměrný host ze zahraničí 1,7krát. Průměrná doba pobytu činila 3,5 dne a zůstala, stejně jako průměrný počet přenocování, meziročně prakticky nezměněna,“ uvedl analytik JCCR Michal Šindelíř.

V jižních Čechách se loni ubytovalo téměř 1,2 milionu hostů z tuzemska a více než 636 tisíc ze zahraničí, což představuje procentuální skóre 64/36 ve prospěch domácích návštěvníků. Bilance Češi/cizinci v počtu přenocování loni činila v procentech 76/24. Více než polovinu všech zahraničních hostů regionu loni tvořili Asiaté.

„Asijských hostů je sice více, než ostatních, ale stráví v kraji méně času a tudíž zde utratí méně. Evropských turistů přijíždí méně, zůstávají zde ovšem delší dobu a více tak utratí. Pro nás z toho plyne, že se musíme zaměřit na udržení evropských turistů a přilákat jich k nám více. Asiaty se musíme pokusit u nás pozdržet déle,“ konstatoval ředitel JCCR Jaromír Polášek.

Turisté vezou peníze

JCCR má důvod ke spokojenosti. „Růst návštěvnosti regionu a její historicky nejlepší statistická bilance je zřejmým výsledkem pozornosti, kterou Jihočeský kraj aktivitám spojeným s podporou a rozvojem cestovního ruchu věnuje. A důvod, proč o toto odvětví musíme pečovat, je více než zřejmý,“ reagoval Polášek.

Turismus je totiž svým 3procentním podílem na HDP významnou součástí příjmů tuzemské ekonomiky. Tedy i příjmů krajů, měst a obcí, ale i tisíců soukromých firem a desetitisíců konkrétních lidí v roli jejich zaměstnanců.

„Růst návštěvnosti je tak současně důležitou informací o zvyšování příjmů z cestovního ruchu,“ doplnil Polášek. Objem příjmů z cestovního ruchu, což je souhrnný ukazatel výdajů všech návštěvníků, kteří trávili svou dovolenou v Česku, dosáhl například už v roce 2016 celkem 272 miliard korun. Zahraniční turisté se na tom podíleli 58 procenty, tedy 157 miliardami.

Ve srovnání 14 krajů ČR podle počtu ubytovaných hostů obsadil Jihočeský kraj v roce 2019 stejně jako v předchozích letech třetí místo za hlavním městem Prahou a Jihomoravským krajem. Podle počtu tuzemských hostů se umístil rovněž na třetím místě a podle počtu zahraničních hostů na čtvrtém.

Reklama

Výběr článků