Hlavní obsah

Také v Plzeňském kraji budou hořet svíčky za zemřelé děti

5. 12. 2016, 10:57
Novinky, Karel Šimr

V Plzni a na Domažlicku připomenou večery s názvem Zapalme svíčku Světový den památky zesnulých dětí. Ten připadá každoročně na druhou prosincovou neděli.

Foto: Karel Šimr

Večer Zapalne svíčku v kostele U Ježíška v Plzni

Článek

Plzeňský kostel U Ježíška bude jedním z téměř dvou desítek míst v České republice, kam mohou lidé v neděli 11. prosince přijít zapálit svíčku za děti, které zemřely v jakémkoli věku a z jakékoli příčiny. Od 17 hodin si příchozí mohou vlastnoručně vyrobit svíčku z včelího vosku. V 18 hodin pak zde začne ekumenická bohoslužba, která vyvrcholí společným zapalováním svící. Večer doprovodí smíšený pěvecký sbor Vox imperfekta, Alena Kozáková a další.

K celosvětovému řetězci se letos potřetí připojí také na Domažlicku. Zájemci se sejdou v 14.45 u rybníku U Tří vrb a vystoupí společně na vrch Baldov. U kapličky zapálí svíce. Poté je pro všechny připraveno malé občerstvení.

Akce Zapalme svíčku - Světový den památky zesnulých dětí -  vychází z tradice mezinárodní organizace Soucítící přátelé. Poprvé byla organizována v roce 1997 ve Spojených státech. Svíčky se zapalují vždy druhou neděli v prosinci v 19.00 hodin místních časů a tvoří virtuální vlnu světla. Lidé po celém světě si tak společně připomínají památku zesnulých dětí.

„Mít děti není samozřejmost. V běhu všedních radostí a starostí si to často neuvědomujeme. Zastavme se na chvíli. Zapalme  svíčku a uctěme památku všech dětí a mladých lidí, kteří odešli z tohoto světa dříve, než stačili dospět a zestárnout… V médiích často slyšíme o tragédiích a nemocech, které potkávají děti a  mladé lidi. Všichni se shodují na tom, že nejbolestivěji tyto ztráty zasahují pozůstalé rodiče. Jsou zde ale i další příbuzní a jsou zde i spolužáci, kamarádi, sousedé, kterých se ztráty také bolestně dotýkají. Po dětech, které předčasně odešly, zůstává prázdné místo v rodinách, ve třídách, v zaměstnání, v sousedství,” vyzývají pořadatelé na webu sdružení Dlouhá cesta, které u nás řetězec ve spolupráci s místními iniciativami již pošesté organizuje. 

Reklama

Související témata:

Výběr článků