Hlavní obsah

Spolek ALSA i letos fotí charitativní kalendář

13. 5. 2020, 12:39
Novinky, Petr Mráček

Nafotit charitativní kalendář - takový je cíl osobností, které už po čtvrté propůjčily svou tvář spolku ALSA. Ten se jako jediný v České republice stará o pacienty s tzv. amyotrofickou laterární sklerózou. První část se fotila 7. května.

Foto: archív autora

Z focení kalendáře na rok 2021

Článek

Peníze získané z prodeje kalendáře poputují přímo k pacientům s touto nevyléčitelnou nemocí. Fotit se letos poprvé bude pod taktovkou známé fotografky Alžběty Jungrové. Zapózují jí Thom Artway, Simona Baumrtová Kubová, Annamaria D’almeida, Kazma Kazmitch, Berenika Kohoutová, Jana Krausová, David Kraus, Patricie Pagáčová, Kateřina Pechová, Peter Pecha, Daniela Písařovicová a Jana Plodková.

Boj s ALS je nesmírně náročný, protože nemoc je smrtelná a medicína na ní zatím nemá lék. Průměrná doba dožití pacientů je zhruba dva až pět let od stanovení diagnózy. Organizace se proto snaží, aby pacientům po dobu onemocnění zajistila pokud možno příjemný a důstojný život.

Jedním ze způsobů pomoci je focení charitativního kalendáře. Mnohé z osobností, které se na jeho přípravě podílejí, nespolupracují se spolkem ALSA poprvé. Patří mezi ně zpěvák David Kraus, který se spolkem pracuje již delší dobu a několik focení má za sebou. „ALSA je moje srdeční záležitost. Je strašně důležitá, protože pacienti cítí, že se pro ně něco dělá, že se o ně někdo zajímá a mají se na koho obrátit. Spolupráci s ALSOU považuji za čest,“ uvedl David Kraus.

Z rodiny Krausů nepomáhá sám. Zapojila se i jeho matka, herečka Jana Krausová. „Maminku si ALSA sama vybrala. Je hezké podporovat tuhle organizaci společně. Rozšiřovat řady bychom měli už jenom proto, aby se o ALSE díky známým tvářím dozvědělo co nejvíce lidí, kteří nás třeba podpoří,“ řekl David Kraus.

„Že David s ALSOU spolupracuje, jsem věděla už dlouho. Občas mě bral na jejich akce a zúčastnila jsem se i jednoho z rekondičních pobytů pro pacienty s ALS v Krkonoších. To mě se spolkem ještě víc sblížilo. Proto jsem byla jejich nabídkou spolupráce poctěná,” doplnila Jana Krausová.

Kalendář se letos představuje s novou tváří. Poprvé ho má na starosti fotografka Alžběta Jungrová, která se specializuje na reportážní a dokumentární fotografii.

Ke spolupráci se spolkem se s radostí vrací i herečka Patricie Pagáčová. „Obdivuji zápal celého týmu ALSY a mám radost ze všeho, čeho už spolek dosáhl. Je to pro mě neskutečně inspirativní.“

Uznání vyjádřila i její kolegyně Jana Plodková. „Je neuvěřitelné, s jakou vervou a láskou se všichni snaží dělat maximum pro pacienty s touto hroznou chorobou.“

Jako každý rok by měl i letos v prosinci následovat i křest kalendáře, který se koná v rámci benefičního koncertu Společně proti bezmoci. Jak situace bude vypadat a zda se akce uskuteční, si zatím nikdo netroufá odhadovat.

Monika Kekrtová, projektová manažerka organizace, ale na celou věc nahlíží pozitivně. „Tato doba nese pro každého komplikace a nepříjemnosti. Nevyhnulo se to ani spolku ALSA. Museli jsme zrušit výjezdy za pacienty, osvětové akce, golfová setkání. Musím říct, že nám to ale přineslo i nové zážitky a zkušenosti. Teď s pacienty konzultujeme především online,“ říká Monika Kekrtová.

Jaké další akce ALSA pořádá a jak se případně můžete zapojit i vy, najdete na www.zsalsa.cz.

Reklama

Výběr článků