Hlavní obsah

Splašené nůžky pobaví návštěvníky rožnovského skanzenu

14. 5. 2014, 16:04
Novinky, Veronika Jurčová

S diváckým hitem Splašené nůžky vyrazí v neděli 29. června do Rožnova pod Radhoštěm Městské divadlo Zlín. Bláznivá detektivní komedie režiséra Jakuba Nvoty, která je pokaždé jiná a „doma“ ve zlínském Studiu Z je týdny předem vyprodaná, začíná v 19 hodin ve skanzenu.

Foto: Zdeněk Němec

Splašené nůžky

Článek

V luxusní kadeřnický salon a zároveň dějiště zločinu se promění Janíkova stodola.

Majitelem salonu je Tony Řezníček (Gustav Řezníček), extravagantní vlasový stylista s uměleckými vlohami, a poměrně svérázná mladá kadeřnice Barbara Marková (Michaela Doleželová nebo Markéta Kalužíková). Jejich klientela je pestrá. Své hlavy si tady nechávají zušlechťovat různí lidé - obchodník se starožitnostmi Eda Lorenc (Jan Leflík), pán s vizáží stavebního dělníka Pankrác Rosický (Zdeněk Julina), dáma z vyšší společnosti Eleonora Schubertová (Helena Čermáková) či suverénní mladík Matěj Veverka (Pavel Vacek).

Všechno by v poklidu plynulo dál, kdyby najednou nebyla v bytě nad kadeřnictvím zavražděna majitelka domu, klavíristka Isabela Czerna. Nikdo jiný než návštěvníci salónu ale nevešel do domu, takže vrahem musí být někdo z nich. Kdo? O tom při každé repríze rozhodují právě diváci.

Splašené nůžky baví diváky už desetiletí. Na úplném začátku stála hra německého autora Paula Pörtnera Scherenschnitt, kterou autor napsal v roce 1963 jako detektivní psychodrama. Na konci sedmdesátých let se ale této látky chopili američtí herci a producenti Bruce Jordan a Marylin Abramsová a vytvořili z ní komedii plnou herecké improvizace. Od roku 1980, kdy uvedli hru Splašené nůžky v Bostonu, byla přeložena do 11 světových jazyků a vidělo ji přes 9 miliónů diváků na více než 36 místech světa.

A co diváky na celé zeměkouli přitahuje ke Splašeným nůžkám? Možná to, že mohou svými nápady pomoci vyřešit zločin. Možná se nechávají bavit vtipnými a zamotanými situacemi. Nebo si užívají improvizace herců, kteří se častokrát musí trošku odchýlit od napsaného textu. Kdo ví. Jisté je, že kdo byl na Splašených nůžkách jednou, bude chtít přijít podruhé. A potřetí…

Vstupenky jsou v předprodeji v infocentru v Rožnově pod Radhoštěm, rezervovat si je můžete i na www.divadlozlin.cz.

Reklama

Související témata:

Výběr článků